Thatësira detyron fillimin e hershëm të korrjes së misrit

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
M

martini

Vizitor
Thatësira detyron fillimin e hershëm të korrjes së misrit

Parashikimet për prodhimet e misrit dhe sojës po përkeqësohen nga dita në ditë dhe kjo do të ketë pasoja globale


Kushtet më të këqija të thatësirës në 20 vjetët e fundit i kanë detyruar fermerët amerikanë të shkojnë në fushat e tyre më herët për korrjen e misrit. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Kane Farabaugh nga shteti Illinois, gjendja e keqe e misrit ka pakësuar fitimet e fermerëve dhe po shkakton rritjen e çmimeve globale.

E vetmja gjë që fermeri Bruce Nation sheh në arat e tij me misër në Taylorville të Illinoit është dhimbje.

Kallinjtë e misrit në arat e tij janë shumë më të vegjël këtë vit për shkak të thatësirës, që do të thotë se sasia e shitjes së misrit do të jetë më e vogël për të.

Bruce Nation përballet edhe me rrezikun që vjen nga mbjellja e misrit sepse kostoja farës dhe plehut artificial është më e lartë se më parë:

“Jemi në mëshirën e natyrës. Disa njerëz më pyesin pse unë nuk rrezikoj. Unë rrezikoj çdo ditë. Kështu është kur merresh me bujqësi”.

Ndërkohë që ai fillon korrjen e të lashtave, këtë vit rreth një muaj përpara afatit për shkak të thatësirës, fermeri Nation po përjeton rreziqet në kohë reale. Falë një lidhje interneti në traktorin e tij, ai ndjek nga afër ndryshimet e çmimit për misrin dhe sojën e tij.

“Unë ndjek ndryshimet e çmimit çdo ditë. Kam një konsulent që më ndihmon në marketing, ai i ndjek ato çdo orë”.

Edhe tregtarët në bursën e mallrave në Çikago po përcjellin nga afër ndryshimin e shpejtë të çmimeve, duke përfshirë ekspertin Mathew Pierce.

“Shqetësimet për thatësirën janë rritur edhe më shumë me afrimin e kohës së korrjeve, dhe disa nga të dhënat e fermerëve tregojnë se ka shumë më tepër dëme se sa pritej një muaj më parë”.

Zoti Pierce thotë se parashikimet për prodhimet e misrit dhe sojës po përkeqësohen nga dita në ditë, dhe kjo do të ketë pasoja globale.

“Eksportet amerikane janë duke u pakësuar nga dita në ditë. Kina, Japonia, Korea e Jugut dhe Meksika do të jenë drejtpërdrejtë të prekura nga kjo”.

“Çmimi i misrit dhe sojës është më i larti i të gjitha kohërave dhe do të ketë ndikim afatgjatë. Të gjithë do ta ndjejnë këtë efekt”.

Duke përfshirë edhe fqinjët e fermerit Nation. Ai thotë se ata do të shohin një rritje në çmimin e artikujve ushqimorë në rreth gjashtë muaj.

Por, pavarësisht nga vështirësitë me të cilat po përballet, Bruce Nation nuk e quan thatësirën e këtij viti një fatkeqësi.

Aty pranë ai i ka arat me sojë. Me pak ndihmë nga nëna natyrë në formën e shiut, dhe puna e Bruce-t do të shpërblehet.

Thatësira detyron fillimin e hershëm të korrjes së misrit
 
Redaktimi i fundit nga një miratues: