Studimi, 3 mijë shqiptarë vdesin në vit nga përdorimi i duha

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
A

agroni

Vizitor
Studimi, 3 mijë shqiptarë vdesin në vit nga përdorimi i duha

TIRANË- Studimi më i fundit mbi përdorimin e duhanit në Shqipëri tregon se 40% e tyre janë konsumues, ndërsa të dhënat nga ky studim i ngjasojnë një 'bilanci lufte', pasi në një vit, 3 mijë shqiptarë vdesin nga duhani. Studimi është publikuar sot në Gazetën Shqiptare.

Studimi është bërë publik nga Instituti i Shëndetit Publik, i cili jep të dhëna tronditëse mbi vdekshmërinë në vend si pasojë e përdorimit të duhanit apo edhe qëndrimit në ambiente ku konsumohet duhan. Sipas specialistëve, 18-20 për qind e vdekjeve në vend i atribuohen duhanit.

Shifrat alarmante që janë bërë publike nga specialistët e ISHP-së, që janë të dhëna për vitin 2009. Ky studim është bërë në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Gazetës Shqiptare)
(m.a/BalkanWeb)