Spanja e Franca i tregojnë muskujt

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
G

gezimi

Vizitor
Spanja e Franca i tregojnë muskujt

Përfaqësuesja e Francës ka mbetur e pamposhtur edhe pas ndeshjes së gjashtë, të parës në fazën e dytë të Evropianit të basketbollit “Lituania 2011?.
Franca mposhti ngushtë Turqinë (68:64) të mërkurën në Vilnius në kuadër të Grupit E. Fitore në kuadër të këtij grupi, të mërkurën shënoi edhe Spanja, që ishte më e mirë se Gjermania (77:68).
Vëllezërit Marc e Pau Gasol së bashku kanë shënuar 43 pikë për t’ia siguruar fitoren e radhës Përfaqësueses së Spanjës. Marc Gasol ishte më i dalluari me 24 pikë, kurse qendra e LA Lakers, Pau Gasol, ndeshjen e përfundoi me 19 pikë, të cilat i shënoi në pjesën e dytë. Pikë dyshifrore të Spanja shënoi edhe plejmejkeri Juan Carlos Navarro (14). Navarro pati edhe pesë asistime.
“Gjermania asnjëherë nuk u dorëzua dhe luajti një lojë shumë fizike. Në bëmë një punë të madhe falë kundërsulmeve dhe kjo fitore është e rëndësishme për ne”, ka thënë përzgjedhësi i Spanjës, Sergio Scariolo.
Te Gjermania shënuesi më i mirë ishte qendra e Dallas Mavericks, Dirk Nowitzki. Ai ndeshjen e përfundoi me 19 pikë dhe shtatë kërcime, kurse Chris Kaman i LA Lakers regjistroi “double-double” prej 15 pikëve e 12 kërcimeve.
Përfaqësuesja gjermane rrezikon të mos paraqitet në çerekfinale të këtij evropiani, pasi dy ndeshjet e ardhshme me Turqinë dhe Lituaninë duhet patjetër t’i fitojë nëse do të mbetet edhe në garë për titull.
“Bëmë të pamundurën për t’ia vështirësuar punët Spanjës. Jam shumë i kënaqur me paraqitjen tonë. Gabimet e shumta, sidomos në finish të ndeshjes na kushtuan shumë”, tha trajneri i Gjermanisë, Dirk Bauermann.
Ndërkohë, edhe Franca vuajti për të mposhtur Turqinë. Më efikasi te Franca ishte Tony Parker me 20 pikë, derisa te Turqia u dallua Hidayet Turkoglu me 19 pikë.