Si shkaktohet kanceri

Munella

Anetar Fillestar
Si shkaktohet kanceri

Përveq mijra qelizave që i kemi në organizëm. Egziston edhe nji grup qelizash rezervë të ashtuquejtuna „qeliza univerzale“ Ekzistimin e ktyne qelizave univerzale e ka zbulue në vitin 1902, profesori prej Edinburgut Johen Berd. Simbas tij:

Kur kemi nji balans 100% t'funksionimit të organizmit, kto qeliza univerzale qëndrojnë t'frenueme në nji embrion (mshnetkë, shen. im). Kur ndodh noj thyemje ashti. Atëherë këto qeliza lirohen e shkojnë te ajo pjesë e damtueme. Shndrrohen në palcë dhe fillojnë me e mbush at boshllëk derisa ta riparojnë krejtsisht ashtin e thyem. Kur kemi noj ndrydhje. Përseri qelizat univerzale bahen adekuate me at pjesë të ndrydhun dhe e riparojnë ate. Po t'kemi noj gjakderdhje. Qelizat univerzale shndrrohen n'qeliza gjaku. Kur vjen tek noj traumë fizike ose tek noj debalansim kimik në organizëm. Përseri kto qeliza aktivizohen dhe s'prajnë tuj veprue derisa organizmi të kthehet në balansimin e plotë kimik. Kur i bajnë riparimet e organizmit, ato prap kthehen në embrion dhe aty qëndrojnë.

Në qoftë se çrregullimi ballansit kimik të organizmit zgjat për nji preiudhë. Këto qeliza vazhdojnë tuj u shumue pafunsisht. Dhe si rezultat i mos riparimit asht shfaqja e tumorrit mashkullorë e ma vonë edhe e kancereve.

menjëherë mbas formës fekondimit, qelizat formojnë placentën dhe zorrën e kërthizës përmes së cilës mundsohet ushqimi i embrionit të ri i cili rri fort i lidhun për murin e mitrës. Mbas tetë javësh në embrion fillon me u zhvillue mshnetka e cila poashtu fillon krijimin e enzimeve. Befasisht, këtu mbaron riprodhimi mëtejmë i qelizave univerzale. Profesori Berd konstaton se tani, në mshnektkë egziston nji enzim që e ndalon prodhimin e mututjeshëm të ktyne qelizave.

Në qoftë se bjen imuniteti i organizmit për arsyeje t'ushqimit të dobtë apo plakjes. Ndonji stresi apo traume. Mshnetka nuk ka mundsi me prodhue ma enzime prandaj qelizat fillojnë të prodhohen vazhdimisht dhe në mnyrë të pakontrollueme kështuqë prej qelizave univerzale fillojnë të krijohen qelizat kancerogene.

Prandaj, detyra e parë për mjekimin e kancerit asht ta mbushim organizmin me t'gjitha ushqimet e nevojshme kurse detyra e dytë asht zhdukja e qelizave kancerogene.


Biokemisti amerikan Ernst Theodore Krebs, 1911 – 1996. Ka vertetue shkencërisht se çfaçja e çdo kancerit asht stresi dhe mungesa e vitaminave, sidomos e vitaminës b17, të cilin ai vet e ka zbulue.

Vitamini b17, gjindet tek nji numër i madh artikujsh ushqimorë, por sasinë ma t'madhe të tij e gjejmë tek farat e mollave, limonave, kumbullave, bajameve të idhta, farave t'linit e sidomos tek farat e kajsive.

Në çdo vend ku lexojmë na thuhet se shkaktarët e kancerit janë:

Duhani...! Rrenë kjoftë.

Baballarët tonë kanë pi duhan me shumicë dhe n'mungesë t'letrave t'duhanit. Ate e kanë mbështjellë me gazetë që asht plot me plumb dhe asnjeni prej tyne s'asht s'mue e prite Zot me vdekë prej kancerit.

Alkoholi...! Rrenë kjoftë.

Përpara kur s'ka pas birra asht pi shumë ma tepër alkohol se sot dhe askush s'asht smue e prite Zot me vdekë kush prej kancerit.

Ndotja e ajrit...! Rrenë kjoftë.

N'qoftë se njerzit e marrin kancerin prej ndotjes së ajrit. Atëhrë, n'Peking do t'kishim vdekje në masë.

Ushqimi i yndyrshëm...! Rrenë kjoftë

Gjithmonë e kemi hangër yndyrën e thiut edhe si fmijë edhe si t'rritun. Prejshim thiun 220 kg. që kishte pesë gishtë trashsi mishin e bardhë. Pjesën ma t'madhe e shkrijshim e bajshim yndyrë kurse nji pjesë e tershim e mandej e zijshim me lakna t'regjuna dhe na shkumonte goja prej yndyrës.
Mbaj mend kur kam qenë fmijë, kur bahej dasëm n'katunde, n'vend servisve çojshin pite. Po mbasi gatuhej pitja për dasëm i futnin plot yndyrë saqë kur e hajshe t'pikonte brryli prej yndyre dhe askush s'u smujke prej kancerit.

Salsiqet, sallamat dhe mishi kuq...! Kto ditë u alarmue bota se prej artikujve t'përmendun fitohet kanceri. Rrenë kjoftë.

I ka mbetë noj masoni pa u shitë mishi pulës e tash i frigojnë njerzimin me kso rrena.

T'partë tonë nuk i ka rrokë kanceri sepse s'kanë pas fare stres dhe kanë hangër bukë misri, thekne, elbi e tërshane. Të gjitha kto drithna kanë pas përqindje t'madhe t'vitaminës b17. Tan dimnin kanë hangër t'regjuna t'pasuna me vitaminin c.

Simbas dr. Krebs. Kanceri mund t'fitohet edhe prej mungesës vitaminave tjerë siç asht vitamina c. Mungesën e vitaminës c në organizëm nuk mund ta zbulojmë sepse nuk paraqitet kurrfar shenje paralajmruese. Njeriu, sot asht shndosh e nesër smuhet për vdekje thotë doktorri.

Kujdes, Asnjiherë mos tentoni me e zbritë temperaturën shpejt përmes noj tablete sidomos kte mos e provoni tek fmijtë. Fmija e duron temperaturën e naltë deri 38, 39 shkallë dhe kur arrinë tek ajo temperaturë ai asht tuj djegë t'gjithë radikalët në organizëm. Zbritja e shpejt e temperaturës i liron t'gjithë radikalët që mund ta shkaktojnë edhe kancerin. Asht e tepërtë të flasim si zbritet temperatura ngadalë kur nanat tona kanë doktorrue n'ket drejtim. Zoti i bekoftë nanat tona.

MA T'FORTAT DOKTORRESHA SE I KA NJERZIMI.

Dr. Krebs thotë se çfaçja e kancerit na e çrregullon t'gjithë organizmin sepse qelizat, prej qelizave univerzale shndrrohen në qeliza kancerogene dhe përhapen n'gjithë organizmin. Me rastin e operacionit. Mjeku e heq kancerin me 100% sukses, por mbas nji kohe kemi përseri kancer dhe ksaj here edhe shumë ma t'rrezikshëm sepse nuk i kemi vue nën kontrollë qelizat kancerogjene. Mjeku atëherë na jep udhzimin për kemoterapi që asht rruga e sigurtë dhe e pakthim drejtë vorrit.

Kur shfleton nëpër faqe t'internetit gjenë me dhjetra shërime t'suksesshme, por asnji herë nuk e gjenë t'njejtin ilaq ose t'njejtën mnyrë shërimi, por gjenë gjithfar tregime e gjithfar mnyra e ilaqe se si e me çka janë shërue njerzit prej kancerit dhe kur e merr me mend se t'gjitha ato ilaqe se i kanë përdorë ata i gjejmë në natyrë krejtsisht falë ose me nji qmim simbolik. Duhet m'ju falnderue Zotit se naj ka dhanë t'gjitha ilaqet në natyrë, vetëm na duhet mej gjetë.

Si nji ndër ilaqet ma t'suksesshme deri më tash. Simbas dr. Krebs janë farat e kajsive. Ai kshillon që i smueri prej kancerit duhet mej hanger deri n'tridhjet fara n'ditë, por a mjaftojnë vetëm kto? Sigurisht se jo. Duhet edhe nji mori ushqimesh tjera për me e sjellë organizmin tonë n'rregull. Për mej vue qelizat kancerogene nën kontrollë.

Për këte do t'flasim në nji temë t'posaqme mbas dy muajve.
 
Sipër