Prokuroria: Gardistët Prendi e Llupo fajtorë, qëlluan direkt mbi demonstruesit

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
A

Antoni

Vizitor
Prokuroria: Gardistët Prendi e Llupo fajtorë, qëlluan direkt mbi demonstruesit

TIRANE - Prokuroria e Tiranës ka kërkuar 48 vjet burg për dy prej të akuzuarve kryesorë për ngjarjet e 21 janarit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku mbetën të vrarë 4 demonstrues.

Gjatë seancës së sotme gjyqësore, Prokuroria lexoi konkluzionet përfundimtare për ngjarjet e bujshme të 21 janarit, në një sallë të mbushur me gardistë dhe familjarë të të pandehurve.


Organi i akuzës pretendon se gardistët kanë qëlluar drejtpërdrejt mbi demonstruesit dhe për këtë arsye ka kërkuar 23 vjet burg për ish-shefin e Gardës së Republikës, Ndrea Prendi, i akuzuar për vrasjen e demonstruesit Faik Myrtaj.

Për gardistin Agim Llupo, prokuroria kërkoi dënimin me 25 vjet burg, duke e cilësuar fajtor për vrasjen e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës. Sipas organit të akuzës, ai i ka shënjestruar demonstruesit duke i qëlluar në mënyrë selektive. Ndërkaq prokuroria ka tërhequr akuzat për shoferin e ish-kreut të Gardës Margarit Kume, i cili dyshohej për kryerjen e veprimeve që pengojnë zbardhjen e së vërtetës. E vetmja vrasje e pazbardhur është ajo e Aleks Nikës, që me shumë gjasa do të mbetet një ngjarje pa autor, pasi plumbi që goditi për vdekje të riun, është tërësisht i dëmtuar.

Pas 38 seancash gjyqësore, gjatë të cilave u paraqitën provat me dëshmitarë dhe provat shkresore, treshja gjykuese e kryesuar nga gjyqtari Besnik Hoxha i ftoi palët në paraqitjen e konkluzioneve përfundimtare, duke ia lënë radhën Prokurorisë.

Shqyrtimi i provave të palëve në proces është mbyllur me dilemën e madhe lidhur me vrasjen e Ziver Veizit. Dy ekspertët e thirrur nga Gjykata për të analizuar dëmtimin e predhës që u gjet në trupin e Veizit, kanë dhënë përfundime diametralisht të kundërta.

Njëri ka pretenduar se plumbi ka ndeshur diku tjetër para trupit të viktimës, duke qenë rikoshet, ndërsa specialisti tjetër përjashton në mënyrë kategorike mendimin e kolegut. Ai ka thënë se vrasja ka qenë direkt dhe plumbi mund të jetë dëmtuar në kockat e Ziver Veizit, pasi ka gjurmë të tilla në predhën e gjetur në organizmin e viktimës.

(er.nu/BalkanWeb)