Plutoni nuk është planet

Joni

Moderator
Plutoni nuk është planet

Statusi i Plutonit si planet i sistemit tonë Diellor është vën në pyetje që shumë vite me pare dhe sot më në fund statusi iu largua në mbledhjen e Bashkësisë Ndërkombëtare të Astronomisë në Pragë.
Rreth 2,500 ekspert janë takuar në Pragë për ta vendosur të ardhmen e Plutonit. Disa propozime të ndryshme janë vendosur për votim dhe ajo që e mban statusin e Plutonit si planet, u refuzua.

Plutoni e ka pas statusin e planetit që nga zbulimi i tij me 1930. Por, Plutoni është shumë më i vogel se planetet tjera. Gjithashtu, në vitet e 90-ta janë zbuluar shumë trupa tjerë me madhësi të Plutonit në shiritin Kuiper, të cilët nuk janë kategorizuar si planete. Zbulimi i këtyre objekteve të reja e ka përforcuar argumentin që Plutoni nuk është planet sidomos mbasi që diametri i Plutonit është 2,360 km, ndërsa i objektit UB313 është 3,000 km.

Tani sistemi jonë Diellor do ti ketë 8 planete dhe disa trupa tjerë orbitues, dhe jo 9 planete si më parë.

shenim:
nje grup astonautesh amerikane nuk jane dakort me kete zgjedhje te Europes, dhe jane shume te indinjuar me kete vendim qe u mor, duke thene qe vetem 5% e astonauteve votuan ne nje zgjedhje.
Mgjth sipas perkufizimit, planetet xhuxhe (qer ishte dhe Plutoni) nuk mund te konsiderohen planete.

Sipër