Pastrimi i dhambëve

Munella

Anetar Fillestar
Pastrimi i dhambëve

PASTRIMI I DHAMBËVE

N'vend të pastës dhe furçës dhambet mund t'pastrohen edhe me nji horp voji t'ullinit. Vojin e ullinit e fusim n'gojë dhe e sjellim brenda gojës sa ma shumë t'jetë e mundun dhe sa ma gjatë. Kryet e mbajmë të përkulun mbi lavabo në mnyrë që asni pikë voj t'mos e përbijmë. Kështu duhet veprue dy herë n'ditë dhe dhambët do ti kemi shumë t'pastër, por edhe mishin e dhambëve shumë të rujtun. Vojin e pshtyjmë dhe gojën e shpërlajmë me uji të voktë. Në kët mnyrë, jo vetëm i pasrojmë dhambët, por edhe e zhdukim prej organizmit nji pjesë t'mikrobeve të damshme.

Ka ma shumë se dy muaj që unë i kam humbë t'gjitha furçat dhe t'gjitha pastat e dhambët i laj vetëm n'mëngjes dhe i kam shumë të pastër.

Po tu duket se dhambet nuk u shkëlqejnë ashtu siç keni dëshirë ju. Atëherë mund ti lani me sodë buke. Këte e bani shumë rrallë.

SHPERLJAMJA E GOJËS

Ata që kanë dëshirë të përdorin furça e pasta. Mbas pastrimit dhambëve, gojën mund ta shpërlajnë si ma poshtë:

Në nji gotë dy decl. uji hjedhim nji lugë gjelle me krypë, i vlojmë e mandej i heqim prej zjarmit dhe e lamë derisa ti bje temeperatura, t'kalojë në gjendje të voktë, me te e shpërlajmë gojën në mëngjes. Ne ketë mnyrë e ruajmë mishin e dhambëve dhe e zhdukim erën e keqe t'gojës.

Sipër