Ngjarjet që e karakterizuen vitin që po e lamë mbrapa

Munella

Anetar Fillestar
Ngjarjet që e karakterizuen vitin që po e lamë mbrapa

Nji prej lajmeve ma t'gzueshme për shqiptarët dhe t'gjithë njerzit e paqës në krejtë botën, ishte njoftimi për shejtnimin e NANËS SONË TEREZE. Kur ndëgjova kët lajm thash: E lumja bota që e ka NANËN TEREZE dhe mjerë NANA TEREZE kush ka me e shpallë shejtneshë.

Nji tjetër lajm senzacional që pata lexue në shtyp ishte edhe: Nji latinoamerikan, bujk i vorfun, tuj lavrue arën e vet, gjenë 600. 000 000, gjashtëqindë milionë dollarë n'arën e tij. Këte ia dëfton policisë dhe policia ia marrin t'gjitha. Dollarët kishin qenë t'nji narkobosi ma t'madhit n'botë për të cilin supozohet se ka hargjue nga 5000 dollarë n'muaj tuj ble llastikë (goma) për mej lidhë t'hollat.

Ngjarja që tronditi botën ishte skenimi i nji masakre n'Paris ku simbas njoftimeve, u vranë 130 vetë. Ajo ishte nji ngjarje skenim në të cilën nuk asht vra askush. Askush nuk e ka humbë jetën, por i vetmi njeri që ka kërkue ndihmë mjeksore ka qenë nji grue që e ka përplasë turma për trotuar dhe tuj u rrzue e ka gërrvishtë krahun.

Ngjarja tjetër që e pat tmerrue botën ishte rrëzimi i aeroplanit civil rus mbi Exhipt. Aeroplanin e patën rrzue ekstremistët islamikë. Tash u vërtetue se at aeroplanë e kanë rrëzue vet forcat ruse.

Masakra që ndodhi n'Amerikë ku humbën jetën 17 persona e që u tha se ate e shkaktuen nji çift bashkshortorë islamikë. Doli se ate e kishin shkaktue ushtarët special amerikanë. Ndër të vdekunit n'at masakër ishte edhe nji nanë që n'at moment kish pas qëllue jasht shtetit, n'pushime vjetore.

Gadishulli i Krimes ishte nji ngjarje e ransishme për Rusinë. Rusia ma n'fund e ktheu Krimen në gjiun e vet. Ju kujtohet se dikur, 20. 000 luftëtarë mirditorë të udhëhequn prej PRENK BIB DODËS, në luftën e Krimes, kanë luftue në anën e turkut kunder Rusisë.

Nji tjetër ngjarje senzacionale ishte edhe: Natën e KSHNELLAVE, muslimanët e rrethuen kishën katolike për me e mbrojtë prej ekstremistëve islamë gjatë kremtimit t'meshës së mesnatës. Eh mor Zot thash, nji lajm kaq i mirë tuj mendue se ajo ngjarje ka ndodhë dikund n'Azi apo Afrikë, por u befasova se ajo kishte ndodhë n'Francë. E tmerrshme a...?...!!!

Nji lajm senzacional për t'krishtenët e mbarë botës vjen prej françeskut dhe prej mbretneshës Elizabetë: „KTO MUND T'JENË EDHE KSHNELLET E FUNDIT“ Asht fjala për KSHNELLAT që kaluen. N'vitin 2016, Anglia do t'shpallet shtet jo i krishtenë.

Por ajo që i vuni vulën të gjitha ngjarjeve t'vitit që po shkon, ishte fillimi i pushtimit të Europës prej ushtrive islamike pa e ba kush asnji protestë e pa e shkrepë kush asnji fyshek kunder pushtuesve. T'vetmit ishini qeveria e Hungarisë me kryetarin e saj zotniun ORBAN që demonstrativisht tuj përdorë edhe uashtarë e policë u ngritë kunder ktij fillim-okupimi t'Europës.
 
Sipër