Ndalojmë rënien e flokëve, duke bllokuar stressin

J

Jani

Vizitor
Ndalojmë rënien e flokëve, duke bllokuar stressin

Një trajtim afat-shkurtër me një kompleks që ndërhyn me receptorët në corticotropin-liruar faktor shkakton një regrowth të rëndësishme të flokëve në afat të gjatë

Lufta kundër humbjes së flokëve ka një histori të gjatë, të ndërprera nga periudha e propozuar e "shëron mrekulli" shumë dhe disa suksese. Edhe pse drogat deri më tani kanë marrë një efekt shumë të kufizuar. Një pikë kthese tani mund të vijnë në një zbulim i bërë rastësisht, nga një grup i studiuesve në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos, të cilat raportojnë në një artikull të botuar në revistën qasjen e publikut PLoS One.

Hulumtuesit ishin duke studiuar se si stresi ndikon në funksionin gastrointestinal, kur ata kanë zbuluar një kompleks kimik që shkakton rritjen e flokëve, duke bllokuar një hormon të lidhur me stresin.

"Rezultatet tona tregojnë se një trajtim afat-shkurtër me këtë kompleks shkakton një regrowth të rëndësishëm afatgjatë të flokëve në minj mutant për një stres kronik" thotë Mulugeta milion, i cili ka qenë i angazhuar në hulumtim. "Kjo mund të hapë shtigje të reja për trajtimin e humbjes së flokëve të njerëzve përmes ulje të receptorëve hormon stresi, sidomos humbja për shkak të stresit kronik dhe plakjes."

Në eksperimentet e tyre, studiuesit janë duke përdorur minj ndryshuar gjenetikisht për të prodhuar sasi të mëdha të-faktor corticotropin liruar, ose CRF. Plakjes, këta minj të humbasë flokët në anën e pasme. Për ata studiues ii administruar një substancë të zhvilluara në Institutin Salk, një Peptidet quajtur-astressina B, që përdoret për të bllokuar veprimin e CRF.

Minj në të cilën substancë u administruar, për të vlerësuar efektet e tyre në mosfunksionim gastrointestinal u ndjekur më pas për disa kohë për të parë rezultatet e trajtimit. Hulumtuesit ishin kështu në gjendje të zbulojë se brenda tre muajve ata treguan një regrowth të rëndësishme të flokëve në anën e pasme që kishte qenë më parë humbur.

Sipër