Miza dhe Shqiponja

F

Flori

Vizitor
Miza dhe Shqiponja

Nje dite miza e cila kishte shkuar per peshkim takon nje Shqiponje dhe si mize llafazane qe ishte fillon muhabetin :
Si e ke emrin?-e pyet miza.
Shqiponje -ju gjegj shqiponja.
Uaaaaa-u entuziazmua miza -emrin ta kam degjuar por nuk te kisha takuar asnjehere.
Shume fjale te mira kam degjuar per ty moj shqiponje po ja sot te takova per here te pare.
Dhe miza filloi nga pyetjet e saj pa fund:
Ti jeton me ajer,oksigjen si mua apo jeton ne uje?
Me oksigjen-u pergjigj shqiponja
Ua si mua-mizes po i qeshnin buzet.
Po ti ecen apo zvarritesh?-pyeti miza perseri
jo,jo -tha shqiponja -une fluturoj.
Ua ua ua ,po dhe une kam krahe dhe fluturoj-miza nuk po mbahej nga gezimi
Atehere dhe mua mund te me quajne shqiponje ,se qenkemi njesoj moj adashe.
Atehere shqiponja ju drejtua mizes :
Po ti ku jeton ,ku e ke shtepine moj mize?
Miza u pergjigj menjehere pa u menduar gjate :
Une jetoj ne bythe te kalit
Kurse une jetoj ne maje te malit - i tha shqiponja dhe hapi krahet e saj dhe fluturoi

Morali:Mos kujto se jeton njesoj si nje miliarder
 
Sipër