Miliarderët që s'arriten me e krye as shkollën e mesme

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Miliarderët që s'arriten me e krye as shkollën e mesme

Shumica e njerzve në botë thonë se çelsi i suksesit asht shkolla, por Biznismenët:

Riçard Branson, Amansia Ortege, Fransoa Pinoa, Dejvid Mardoka dhe Xhoa Luis që kurrë s'e kanë dashtë librin e fituanë (shtrinë ndikimin finansiar) n'gjithë botën edhepse s'mbrinë me krye ma shumë se shkollën fillore.

RIÇARD BRANSON

- Kapitali: 5 miliardë $
- Vendi: Britania Madhe
- Kompanitë: „Virxhin grup“
- Lindun: 18. korrik 1950.
- E ka lanë shkollën n'moshën 16 vjeqare

Branson u lind në një familje me nanën stiuardesë dhe babë barist. Ka qenë jashtëzakonisht nxans i dobtë, prandaj si i mbush 16 vjeqë e l'shon shkollën. N'ditën e fundit drejtori i thot atij se, ose ka me përfundue mbas hekurave, ose do t'bahet miliarder. Ai vendosi për kët t'fundit. Çeli dyqanin e pllakave e cila së shpejti u ngrit në një shtëpi botuese, fitoi famë edhe tuj publikue grupe si Sex Pistols. Së shpejti çel edhe kompaninë ajrore, e cila i solli atij miliona dollarë kurse n'2005-tën filloi të mirret edhe me turizmin n'gjithsi.

AMANSIO ORTEGA GAONA

- Kapitali: 69,1 miliardë $
- Vendi: Spanja
- Kompanitë: „Inditeks“ (Zara, Masimo Duti, Ojsho, Bershka...)
- Lindun: 28. mars 1936.
- Shkollën e len n'moshën 14 vjeqare

Pasuniku maj madhi i Europës ka pas vetëm 14 vjeqë kur familja tij përshkak t'punës së t'jatit si puntor hekurudhe shpërngulet prej Leonës në La Korunju. Përshkak t'gjendjes së vorfun detyrohet me e ndërpre shkollën dhe fillon me punue si rrobaqeps për mej ndihmue familjes e cila, përveq ktij kishte edhe tre fmijë tjerë. Ndërmarrjen e konfeksionit „Goa“ e themelon n'vitin 1972. Me 1975, çel shitoren e parë „Zara“ dhe për nji kohë t'shkurtë fiton miliarda dollarë. Me 23. nandor 2015, për pasuni mrrinë me e kalue edhe Bill Gejtsin, por vetëm për katër orë.
Asht modest, ban nji jetë të thjeshtë (normale) dhe shumë rrallë paraqitet në mediume.

FRANSOA PINO

- Kapitali: 13 miliardë $
- Vendi: Franca
- Kompanitë: „Artemis S. A.“ (Samsonajt, Puma, Guči, Kristiz, K.F. Ren...)
- Lindun: 21. gusht 1936.
- Shkollën e len n'moshën 11 vjeqare

Fransoa Pino lind në nji familje t'vorfun që mirrei me tregtinë e drunit. Prindët e regjistrojnë n'shkollën private, por fmijtë e përqeshnin përshkak t'origjinës tij t'vorfun, për at arsyeje, kur i mbush 11 vjeqë e len shkollën dhe fillon me punue n'biznesin familiar, n'zdrukthtari. Pasunohet me tregtinë e pikturave. N'koleksionin e tij ka ma shumë se 2.000 piktura, n'mesin e të cilave bajnë pjesë edhe pikturat e Pikasos.

DEJVID H. MARDOK

- Kapitali: 3 miliardë $
- Vendi: SHBA
- Kompanitë: „Kasl end Kuk“, „Pacifik klej“
- Lindun: 11. prill 1923.
- Shkollën e len n'moshën 15 vjeqare

Biznismeni amerikan lind n'familjen e nji agjenti tregtar dhe përshkak t'vorfnisë detyrohet me e lanë shkollën n'moshën 15 vjeqare. Regrutohet n'vitin 1943, mbasi t'kthehet prej luftës shperngulet n'Detroit tuj jetue rrugave. Nji takim i rastsishëm me nji humanitar që i jep 1.200 dollarë me t'cilat ky blenë (merr me qera, shenimi im) nji retoran të mbyllun dhe aty i fiton 700 dollarët e parë. Mbas nji kohe çel edhe nji restoran ku edhe fiton mjaft t'holla. Ma von e len edhe at punë dhe fillon me u marrë me bujqsi ku mrrinë me u ba prodhuesi ma i madhi n'botë i pemve dhe perimeve.

XHO LUIS

- Kapitali: 5,2 miliardë $
- Vendi: Britania Madhe
- Kompanitë: „Tavistok grup“, K.F. Totenhem
- Lindun: 5. shkurt 1937.
- Shkollën e len n'moshën 15 vjeqare

Xho Luis, i gjashti ndër ma t'pasunit n'Britaninë e Madhe lindi n'Londër, vjen prej nji familjes vorfun. Përshkak t'vorfnisë n'moshën 15 vjeqare e len shkollën dhe fillon mej ndihmue t'jatit në udhëheqjen e ndërmarrjes, nji objekti hotelier. Kur e merr udhëheqjen e ndërmarrjes, orientohet në shitjen e ushqimit luksoz për turistët amerikanë kurse n'vitin 1979, shet kompaninë tuj fillue me u marrë me shitjen e aksioneve dhe shpërngulet në Bahame. Me Xhorxh Sorosh fillon bashkpunimin n'vitin 1992, tuj falnderue ktij bashkpunimi mbrrin me u ba shumë i pasun.

---------
Edhe pasunikët si: Xhon Rokfeler, themeluesi i kompanisë „Standard oil“ e len shkollën n'moshën 16 vjeqare dhe mbrrinë me u ba maj pasuni amerikanë i t'gjitha kohnave. Kur vdes, pasuninë ia kanë vlersue në 1,5 miliardë dollarë që kishin me pas vleftën e sotit 341 miliardë.