Mendimi im për gruan

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Mendimi im për gruan

Gruaja asht ma e fortë se guri, ma dinake se dhelpna dhe ma e shkathtë se djalli.

Gruaja ma s'pari ta merr mbiemnin, mandej ti lindë e ti merr fmijtë dhe ma vonë edhe krejtë shtëpinë.

Burri asht egërsina që brenë hekur dhe gurë, por n'krahnorin e nji grueje asht vetëm nji lepur i butë.

Gruen, kurrë s'e kanë thirrë me nda pleqni, por shpesh herë ka ndreqë ngatrresa e ka pajtue gjaqe.

Gratë dhe kameramanët gjithmonë ndodhën mbrapa ekranit.

Gratë asnji herë, masivisht s'kanë marrë pjesë në luftra, por shpesh herë e kanë fitue betejën e ndoj herë edhe luftën.

Gratë e kanë shtue, rritë, edukue dhe në masë të madhe edhe e kanë shejtnue njerzimin.
 

Miri

Anëtar drejtues
2 Korrik 2012
247
2
864
Pra me pak fjale; Thone qe grate nuk kishin autoritete ne situatat Burrerore, por nga ana tjeter komandonin gjithçka :D

E per emancipimin e gruas çmendim keni?
 

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Kur flasim për Mirditën dhe gjithmonë për mirditën duhet të flasim. Atëherë duhet t'shkruejmë edhe për të drejtat e femnave mirditore. Aç sa kam unë informata, femna n'Mirditë asht mjaft e emancipueme megjithse duhet të punohet ende në at drejtim.