Kush është optimist, sëmuret më pak

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
B

besniku

Vizitor
Kush eshte optimist, semuret me pak

Te jesh optimist, jo vetem qe redukton stresin, por forcon sistemin imunitar ndaj viruseve te zakonte qe qarkullojne, sidomos ne stinen e ftohte.

Keshtu thuhet ne nje studim te universitetit te Hamburg-Eppendorf dhe Roehampton.

"Shume studime tregojne se stresi rendon sistemin imunitar duke i bere njerezit me lehte te prekshem nga semundjet", thote nje psikolog.

Shkencetaret duan te shohin nese optimizmi redukton mundesine per t'u semurur./tch/