Kurajo është në tru

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
B

besniku

Vizitor
Kurajo është në tru

Jeni zemërluanë? Varet nga një zonë e trurit që aktivizohet kur ndërmarrim zgjedhje apo veprime kurajoze.“Zemra” e kurajos është zbuluar nga Yadin Dudai i Weizmann Institute of Science në Rehovot të Izraelit, në një punim të publikuar në revistën Neuron.

Kjo pjesë e trurit aktivizohet kur kryejmë një veprim kurajoz duke fituar ndaj frikës sonë. Zbulimi mund të ndihmojë në kurimin e fobive./tch/