Knejp

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Knejp


ATË SEBASTJAN ANTON KNEJP
(1821-1897)


T'gjithë ata që kanë dëshirë me u marrë me mjeksinë popullore e kanë t'pa mundun që t'mos ndeshën me emnin e Atë Sebastjan Knejp, monarhit bavarez të shek. 19, që konsiderohet si themeluesi i hidroterapisë. Ai besonte se uji ndihmon në detoksimin, eliminimin e „mbetjeve“ prej trupit dhe në at mnyrë, drejtëpërdrejtë ndikon në përmirsimin e shëndetit.

Për Atë Sebastjan Knejp, unë Kam lexue para shumë viteve, bile n'bibliotekën time t'vorfun e kam edhe librin e tij me titull: „Trajtimi në mnyrë natyrore“
Lindi me 17. Maj 1821. në Stefansridu, katund prej vetëm disa shtëpishë n'Bavari (Gjermani). I ati tij, Ksaver ishte një endës (pëlhurash, shen. im) i dobtë, kurse nana e tij Rosina ishte një vejushë me dy vajza prej martesës parë. N'vitet e bashkëshortësisë me Ksaverin i lindin edhe dy vajza dhe Sebastiani.

Familja shtatë-anëtarëshe tuj qenë e vorfun, bajnë nji jetë shumë rracionale, kshtu që Sebastijani, prej moshës njimbëdhjetë vjeqare detyrohet me punue si bari i katundit për mej ndihmue familjes. I ndodhun në aso gjendje t'vorfun, Sebastijani s'e mirrte as me mend që nji ditë ka me u ba prift.

N'moshën njizetë vjqare i vdes e ama prej tuberkullozit. Kur vendosi me u largue prej shtëpisë, pikrisht n'ditlindjen e tij t'njizetenjitë i kallet shtëpia së bashku me t'gjitha t'hollat që i kishte kursye deri atëherë e që me ato t'holla planifikonte me fillue shkollimin.

Megjithate, çon Zoti nji bamirs, dr Merklean prej Gronenbahut që i ndihmon me u regjistrue n'gjimnaz. N'verën e vitit 1845, kollitjet e pandërpreme i shndërrohen n'tuberkulloz t'mushknive (smundje fatale, pothuajse e pashërueshme për kohën) ashtu që herë pas here, tan vitin detyrohei me e kalue i shtrimë n'krevet.
N'vjeshtën e vitit 1848, n'moshën njizetëeshtatë vjeqare e merr pak vehtën sa për me përfundue maturën. Megjithate, ende ishte shndetlig sa që dr. Merkle detyrohet mej sjell dëftesën n'dhomën e spitalit.

Me gjithë paralajmrimet e mjekve për ajrin e ndotun t'kryeqytetit bavarez. Mbas përfundimit t'gjimnazit, n'pranverën e vitit 1849, Knejp, shkon n'Mynhen për studime teologjike.
N't paren herë që shkon n'bibliotekën e pallatit, gjen broshurën e botueme me 1737 me titullin „Fuqia e mrekullueshme shëruese e ujit t'freskët në trupin e njeriut, provue brenda dhe jashtë, dhe vërtetue n'vehtvete“e autorit: Johan Sigmund Habna, mjek prej Shvajdnicës. Ajo broshurë e shtyni Sebastjanin që n'vetvehte ta provoi fuqinë shëruese të ujit që dita-ditës, dukshëm filloi me ia përmirsue gjendjen e tij shëndetsore.

Nji ditë dimni, vrapon 15 min. deri n'bregun e Danubit, vdishte dhe mbas disa sekondave hidhet n'valet e ngrime t'lumit dhe ashtu si del, i lagun vishet e tuj vrapue kthehet n'banesë krejtsisht i djersitun. At ditë e ndjenë vehtën shumë ma lehtë dhe prej asaj dite: Nga tri herë n'javë shkon e futet n'Danub deri n'brez me nga tre-katër sekonda edhe kur temperaturat kanë qenë, 12-18 nën zero.

Mbas disa ditësh konstaton:

„Prej t'gjitha ilaçeve që kam përdorë deri tash. Ilaçi ma i mirë e që m'ka ndihmue ma s'shumti asht uji“.

Bashkëvendasit e tij e përqeshnin kur Knejp u tregonte për shërimin e tij me uji. Por kur njerzit patën fillue mej besue dhe i shkonin për shërim. Marrzia e vendasve pat shkue edhe deri atje sa që e kishin paditë tek kryetari qeverisë në Augsburg. Kryetari u ishte kundërpërgjigjë:

„Jo vetëm që predikimet e Knajpit nuk janë të denueshme, por ato janë plotsisht të sakta“.

Si duket, uji i ftohtë ia aktivizon dhe forcon imunitetin dhe e shëron prej tubërkullozit, por gjurmët e smundjes i kishte ende. Gjat dy viteve t'fundit të studimeve, 1850-1852. Në Mynhen, shpesh herë qohei natën dhe tinzisht dilte për dritare e shkonte deri tek pishina e peshkut, merrte zorrën e ujit dhe stërpikte vehtën. Ma vonë, ky do t'jetë zbulimi ma i randsishëm i tij.

Me t'mbarue studimet i bahet nji kontrollë mjeksore prej nji ekipi mjekësh që e nxjerrin plotsisht të shndoshë.

N'vitin 1852, shugurohet për prift në Bad Vorishofen, katund i vogël në ultësinën e Alpeve bavareze dhe menjiherë me metodën e tij të hidroterapisë ( e pa kurrfar kundershpërblimi, shenimi im.) fillon mej shërue njerzit ma t'vorfun t'famullisë vet e t'gjitha atyne katundeve tjera për rreth.

As thashethemet, as ligsitë primitive e as dyshimet e turpshme nuk i parandalonin t'vorfunit me ardhë për shërim në Vorishofen. Tek vendi ku shërbente meshtari ri. Prej numrit aq t'madh t'njerzve që varg e vi vinin çdo ditë. Dy klubet e katundit: „Rolls“ dhe „Adler“ u vunë n'shërbim për shërim. Kështu ai katund i vogël në ultësinën e Alpeve bavareze së shpejti filloi me u ba i njoftun. Jo vetëm n'tan Gjermaninë, por edhe n'Të gjitha vendet tjera europiane tuj u ngritë në nji vend shërimi ndërkombtarë, (por edhe turistik, shenimi im).

Autoriteti i Knejpit u rrit paralelisht me numrin e madh të pacientëve që prifti i shëronte me uji përmes temperaturave të ndryshme. Ai me ato metoda i ngriste njerzit prej shtratit t'vdekjes dhe shpesh herë qëllonte.

Kur noj familje e thrriste priftin mej ba ndo kujtë rrëfimin dhe vojimin, (me e pregatitë për amshim). Prifti shkonte e shëronte ate dhe ia kthente shëndetin krejtsisht.

„Natyra na siguron çdo gja t'nevojshme për nji shëndet të mirë“ - ishte deviza e tij

„Nuk e kshilloj askend për përdorimin e shpeshtë t'ujit t'ftohtë. Tri herë e kam korrigjue dhe përmirsue sistemin tim të trajtimit me uji të ftohtë derisa e kam sjellë në at shkallë t'theksueme për nji relaksim dhe trajtim të moderruem dhe jo mizor“.

Mashkujtë që kishin problem me potencën, i kshillonte me pi çaj prej tërshanës së gjelbërtë.

N'bazë të ksaj këshille. Shkenctaret amarikane dr Loreta dhe dr Melisa harollanë prej Teksasi me kombinimin e trshanës gjelbërt dhe rrajve t'hithave krijojnë tabletën që n'botë njifet me emnin Viagra.

T'gjitha msimet e tij mbi shërimin, Knejp i përmbledh në dy libra shumë t'njohuna:

KURIMI IM ME UJI, botue n'vitin 1886, dhe
KËSHTU DUHET ME JETUE, botue n'vitin 1889.

Sot, pothuajse n'të gjitha vendet e Europës ndodhën qendra shërimi me metodat e Knejpit që janë tregue shumë të sukses-shme, sidomos për shërimin e smundjeve kronike.

Ka edhe shumë e shumë gjana me folë Për DR. ATË SEBASTJAN KNEJP sepse ai e zgjanon teorinë e tij edhe tek bimet, ushqimi, ecjet e gjata në natyrë, ushtrimet e tjera. Por,

kët artikull e shkrova për me ju tregue mirditorve se sa t'mjerë e sa t'vorfun n'krye janë njerzit. Tuj e humbë besimin tek ZOTI dhe tuj mos e njoftë natyrën me t'gjitha gjanat që vet I LUMI naj ka dergue për shërim. Shkojnë e kërkojnë ilaçe me çmime marramendse tuj sigurue vehtës nji vdekje t'sigurtë e nuk e dimë se:

VETËM ME AIR TË PASTËR E ME UJI, TË NXEHTË DHE TË FRESKËT

mund ti shërojnë të gjitha smundjet.

Vjen radha e kur t'flasim për vlerën shëruese të ujit. Kam me ju tregue edhe nji, ta çuajmë hidroterapi timen që unë vetë e përdorë dhe asht jashtzakonisht e sukses-shme.