Hoteli i "Ditës së Gjykimit"

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Miri

Anëtar drejtues
2 Korrik 2012
247
2
864
Hoteli i "Ditës së Gjykimit"

Hoteli 105 kat që dominon kryeqytetin e Koresë së Veriut, Poingang, mund të hapet vitin e ardhshëm, 26 vite pasi nisi rikonstruksioni.

Ndërtesa në formë piramide quhet ndryshe “Hoteli i Ditës së Gjykimit”.
Drejtori Ekzekutiv i grupit Kempinski, që menaxhon hotelin Ryugyong, thotë se vetëm 150 dhomat të kateve të fundit mund të përdoren si dhoma hoteli.
Reto Wittwer thotë se katet e tjera do të jenë me dyqane, restorante dhe zyra.
Konstruksioni i ndërtesës nisi në vitin 1987

Ajo është ndërtesa e 47 më e gjatë në botë, me 330 metra lartësi. Ishte parashikuar që punimet të përfundonin në vitin 1989 por ndërtuesit braktisën punimet në vitin 1992, kur Koreja e Veriut u prek nga kriza ekonomike.
Ajo u votua si “Ndërtesa më e Shëmtuar në Historinë e Njerëzimit nga revista Esquire në vitin 2008.
Nga vëzhgimet e ndërtesës rezultoi se hoteli ishte ndërtuar me materiale të dobëta kjo ka bërë që të marrë emrin “Hoteli i Ditës së Gjykimit”
Por në vitin 2008 kompania egjiptiane “Orascom Telecom”, nisi ta riparojë atë. Raportohet se ajo ka shpenzuar 180 milionë dollarë për punimet e fasadës dhe hoteli mund të hapet vitin që vjen.

Ish-udhëheqësi i Koresë komuniste Kim Jong-il, që vdiq dhjetorin e kaluar, raportohet se ka urdhëruar ndërtimin e hotelit “Ryungyong”, në vitin 1987.
Shekulli Online/Përgatiti F.S.