Greip fryt

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Greip fryt

Nji kokërr greip n'ditë e plotson t'gjithë sasinë e vitaminës C në organizmin tonë.

Simbas hulumtimeve të shkenctarëve gjermanë, konsumimi i greipit parandalon kariesin.

S'di as vet pse e theksova këte, ndoshta me vet faktin se kombin gjermanë i konsiderojmë ma të avancuem prej kombeve tjera. Përndryshe.

Nga nji kokër greip fryt me e konsumue çdo ditë e kemi plotsue sasinë e vitaminës c në organizmin tonë. Hulumtuesit gjermanë kshillojnë mej konsumue nga dy kokrra n'ditë. Por nji kokërr mjafton.

Se sa e randsishme asht vitamina c dhe çka shkakton mungesa e tij në organizëm kemi folë tek shkrimi, shkaktarët e kancerit.

Sigurisht për gjeneratën tonë greipi asht i dobishëm dhe shumë i nevojshëm sepse pothuajse askush ma nuk konsumon perime të regjuna që janë plot me vitaminën c prandaj edhe kemi mungesë të ksaj vitame të cilin mund t'na e plotsojë greipi.

Greipi radhitet ndër pemët ma t'mrekullueshme për organizmin tonë. Ate mund ta konsumojnë të gjitha grupmoshat.

Kur e qerojmë greipin ndeshim në nji cipë të bardhë që e mbështjell mishin e tij. At cipë të bardhë mos e hudhni ose hudheni sa ma pak t'jetë e mundshme. Konsumojeni sëbashku me cipën.

Prej dy lloje greipësh që gjinden n'tregun tonë. Shumë ma i mirë asht greipi i kuq.

Tash po bahen dy vjetë që pothuajse çdo mëngjes e konsumoj nga nji kokër greip dhe e ndij vehtën shumë mirë.

Kujdes:

Kam njoftë nji grue t'shëndetshme e që për me u ligë, mbrenda nji muaj ka konsumue vetëm greip. Suksesi ka qenë i 100%. Mbrenda nji muaji asht ligë aq shumë saqë nuk e kanë njoftë t'ë afërmit e saj që s'e kishin pa mbrenda asaj kohe, por prej asaj kohe ajo vuan prej lukthit të cilin pothuajse e ka t'shkatrruem.

Greipin kurrsesi nuk duhet me e konsumue ata njerzë që pijnë barna.

Asnji herë nuk duhet mej la dhambtë mbasi t'kemi konsumue greip.