E shkreta nanë

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Prej asaj dite se m’vdiq nana kam fillue me u plakë.
Fjalë e urtë shqiptare.

E SHKRETA NANË
Sa herë prej gjumit ti për ne u zgjove
Sa kangët te djepi ti ne na i këndove
Sa e sa herë me barishte ti ne na mjekove
E sa lotë i derdhe kur rrogtarë na qove
Oh, e shkreta nanë.

Nëpër shi e borë ti për ne punove
Në vapën e gushtit ti për ne u përvlove
Në mbramje t’gjitha t’hollat ti babës ia solle
E prej tij veq dajak e fjalë poshtnuse more
Oh, e shkreta nanë.

Edhe kur u rritëm ne, asgja nuk ndryshoi
Ty fjalën e dëshirën askush s’ta plotsoi
Askush s’të deshti, askush s’të nderoi
Por gjithë jeta jote me vaji e lotë kaloi
Oh, e shkreta nanë.

Tash ti atje n’qiell ndodhesh në lumni
Pash at gji se na e ke dhanë mos na mbaj mëni
Por naj fal fajet e gabimet e bekona përsëri
Se pesha e lotëve t’tu qenka shumë e ranë
Oh, e shkreta nanë.