Dy asteroidë të tjerë kërcënojnë Tokën

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
A

Antoni

Vizitor
Dy asteroidë të tjerë kërcënojnë Tokën

MOSKË - Përveç asteroidit të njohur “Apophis” për Tokën përbëjnë kërcënim edhe dy asteroidë të mëdhenj, orbita e të cilëve do të duhet të ndryshohet për të shmangur përplasjen, transmeton ZR njoftimin, duke iu referuar deklaratës së presidentit të Koorporatës Raketo-Kozmike "Energia", Vitaliy Lopota.

Për të parandaluar kërcënimin nevojitet një raketambajtës me kapacitet ngritës rreth 70 ton, i cili do të nxjerrë në trajektoren e kapjes së asteroidit një aparat kozmik, që është i aftë të ndryshojë trajektoren e tij, deklaroi Vitaliy Lopota.

Sipas fjalëve të tij, ka mundësi që për këtë të përdoren anije kozmike me energji bërthamore ose diellore, të cilat mund t’i japin asteroidit ngarkesë termo-bërthamore.
/ZR/Shekulli Online/M.A./