Djaloshi i vorfun

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Munella

Anetar Fillestar
15 Qershor 2014
110
1
18
Djaloshi i vorfun

Mbasi ishte shumë i dashunuem në nji vajzë t'nji pasunikut i dërgon edhe msitë për mej këkue dorën e saj. Kurse vajza e hjedh poshtë kërkesën e tij tuj thanë:

„E gjithë rroga mujore e juaj asht e barabartë vetëm me hargjimet ditore t'miat. Atëherë, si mendon t'bahem unë nusja jote. Asnjiherë s'kisha muajtë me t'dashtë, prandaj më harro. Shko e gjeje noj vajzë t'nivelit tand dhe martohu me te. „

Edhe përkundër faktit që ishte mohue prej saj aq mizorishtë, ishin disa arsyeje që djali s'mundei me e harrue.

Mbas dhjetë vitesh, rastsisht takohen në nji qendër tregtare.

Si e pau gruaja, e njofti dhe menjiherë ju drejtue djaloshit:

„Tung, si je? Unë jam dhanë për nji njeri shumë t'menqëm, rroga tij asht 15. 700 dollarë n'muaj! A mundesh me e mohue këte.“

Djaloshi, tuj ndëgjue at tregim të dhimbshëm prej asaj grueje që aq shumë e kish pas dashtë, mbeti pa i kthye kurrfar përgjigje dhe menxi i mbajti lotë. Mbas disa minutave kthehet bashkshorti dhe u ndal para saj. Para se ajo ta thonte noj fjalë, burri e njofti djaloshin ej thotë:

„Mirdita zotni! E shof se qenkeni njoftue me bashkëshorten time“

„Mirdita edhe juve zotni, i kthei përgjigjen ai.

Burri atëherë u kthye nga e shoqja ej tha:

„E dashtun, dëshiroj me ta prezentue shefin tim. Ai e posedon at projektin e 100 milionë dollarëve në të cilin punoj unë.“

Gruaja mbeti e shtangueme n'vend dhe s'mujti me e folë asnji fjalë.

Djaloshi vetëm buzqeshi e tha:

Atëherë zotni Karter. M'duhet me shkue. M'erdhi mirë se u takova. U dëshiroj nji ditë të bukur.

Disa minuta qifti bashkshortor mbetën tuj e përcjellë me sy derisa u zhduk djaloshi.

Mbas nji momenti, kur grauja e mori vehtën e pyeti burrin: Ai ishte shefi yt?

Po e dashtun. Ai asht nji person shumë i thjeshtë, por jeta tij asht nji tregim shumë i dhimshëm. Tregon se kishte dashunue nji vajzë, por ajo e kishte pas lanë sepse ai atëherë kishte qenë vetëm nji djalosh i vorfun. Për at arsyeje shumë ka punue. Asht fakt se ai asht shumë i menqëm dhe ka mbrri me u ba shumë i suksesshëm. Tash asht multi milioner dhe fiton nga nji milion dollarë n'muaj. Fatkeqsisht, s'ka mujtë me e harrue at grue dhe për at arsyeje ka mbetë vetun edhe sot e ksaj dite.

Burri e përfundoi tregimin tuj thanë:

Oh sa me fat do t'kishte qenë ajo vajzë sukur atëherë t'jish ba nusja e tij.

Kurse gruaja mbeti pa tekst.

...........
T'rrallë janë ata njerzë që jetojnë n'ket botë të cilën ne e quajmë të qytnueme e t'mos kenë përjetue dashni që për nji arsyeje apo për nji tjetër s'kanë mujtë me e realizue.