Dielli

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari

Joni

Moderator
6 Shkurt 2011
77
0
6
Dielli

Dielli eshte ylli me i afert me token. Na jep drite dhe ngrohtesi.
Pa diell nuk do kishte jete e planeti yne do ishte nje bote ku do mbizoteronte erresira e nuk do kishte jetese.
Kjo sfere e gjigante plot gaz ka diameter 1,4 milion km e barabarte me 109 planete si toka te mbledhur bashke.
Me nje mase prej 2 milion te triloni e triloni e triloni , pesha e saj eshte e barabarte me 330.000 here me ate te tokes.
Brenda diellit do gjinin vend 1.300.000 planete toke.
Mund te ngjaj i vogel kur e shohim ne mengjes o ne perendimin e tij, por kjo varet nga largesia e tij me token.
Gjindet 150 milion km larg tokes e nga ajo largesi , drita diellore vonon pak a shume 8 minuta per te arritur edhe perse udheton 300.000 km/s.
Kjo do te thote qe kur shohim perendimin e diellit, dmth ka ndodhur 8 minuta me pare.