BMW tërheq 235 mijë makina me probleme në pompën e ujit

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
A

agroni

Vizitor
BMW tërheq 235 mijë makina me probleme në pompën e ujit

BERLIN - Kompania gjermane e prodhimit të automobilave BMW njoftoi sot tërheqjen e rreth 235 000 automjeteve të saj të gamës Mini në të gjithë botën, për shkak një problemi me pompën e ujit.

Vetëm në Shtetet e Bashkuara, tregu më i madh i markës, numri i automjeteve të tërhequra arrin në 89 000, ka njoftuar që dje autoriteti amerikan i sigurisë rrugore, NHTSA.
Shtetet e Bashkuara përbëjnë tregun më të madh të BMW-ve tip Mini, të pasura nga Britania e Madhe që vjen në vend të dytë dhe nga Gjermania në të tretin, bëri të ditur zëdhënësi i kompanisë gjermane për AFP, Sven Grützmacher.

Në rastin më të keq, pompa e ujit mund të marrë zjarr, gjë që ka ndodhur tashmë në Shtetet e Bashkuara. Deri tani, këto incidente nuk kanë shkaktuar asnjë viktimë, theksoi ai.

Tërheqja ka të bëjë me automjetet e prodhuara në periudhën mars 2006 - janar 2011 me motorët Cooper S dhe John Cooper Works, shtoi ai. Zëvendësimi i pompës së ujit do të bëhet falas.

(er.nu/ata/BalkanWeb)