Astronomët zbulojnë një planet më të zi se qymyrin

Mirë se vini në rrjetfaqen MIRDITA.COM
Përmbajtja e hasur këtu, mund të shfletohet lirshëm.
Për të shkruar dhe marrë pjesë në diskutime, duhet të keni një llogari dhe të identifikoheni.
Shpresojmë që prania juaj, të ndikojë në përmirësimin dhe pasurimin e faqes.
Krijoni një llogari
A

Antoni

Vizitor
Astronomët zbulojnë një planet më të zi se qymyrin

SHBA- Mbase është e vështirë të imagjinohet se egziston një planet më i zi se qymyri, por astronautët e kanë zbuluar tashmë një të tillë në galaktikën tonë me ndihmën e teleskopit Kepler të agjencisë NASA.

Planeti i gaztë kolosal TrES-2b, i madh sa Jupiteri, orbiton në vetëm rreth 5 milionë kilometra nga ylli i vet e ngrohet deri në 980 gradë Celsius. Kjo botë e zezë duket se nuk reflekton aspak dritë yjesh ka njoftuar National Geographic.

TrES-2b është larg tokës 750 vjet dritë dhe konsiderohet se ky planet përfaqëson një kalsë krejtësisht të re të egzoplaneteve që do të dëshmohet me testimet tjera të "Keplerit”, i cili çdo ditë zbulon gjithnjë e më shumë planetë.
(m.a/koha/BalkanWeb)