Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
12 results in 0.0028 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

turizmi nƫ mirditƫ x

 • Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit asht nji burim jete pėr katundin e Domgjonit. Pėr nga kultua, ajo asht nji monument kulture i klasit t’parė qė duhet t’jetė nėn mbrojtjen e monumenteve tė kulturės kurse nė aspektin ekonomik. Ajo asht nji perlė turistike jo vetėm pėr Domgjonin, por pėr tan Mirditėn dhe si e tillė duhet tė gjindet nė tė gjitha axhendendat turistike tė Shqinisė madje edhe tė Ballkanit sepse siē dėshmon profesori Fran Paluca, nji vepėr e tillė asht pėrseritė vetėm edhe nė nji vend tė Spanjes n’gjithė kontinentin europianė. Ju do t’mendoni se gurra asht nji burim i thjeshtė uji qė del prej toke si ēdo burime tjera qė gjinden me dhjetra e e qindra n’gjithė Shqipninė. Atėherė, pse duhet t’jetė aē int...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:41.

 • Mirdita Turistike - Zona per Zhvillim Turistik

  Mirdita Turistike - Zona per Zhvillim Turistik  Disa nga vendet ku mund te zhvillohet Turizmi jane:

  Turizem Malor:


  Turizem Historik:


  Mirdita ka edhe kulture, zakone e tradita qe rralle krahine i trashegon dhe qe vazhdojne te pasurohen gjithmone e me shume....
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:39.

 • Turizmi ne Mirdite - Ultinjte e Nenshejtit

  Turizmi ne Mirdite - Ultinjte e Nenshejtit

  Edhe sot e kėsaj dite nė Shkallėn e Malit tė Shejtit, nė Orosh, ėshtė njė lis disi i veēantė me emrin Ulti. Sipas gojėdhėnės kanė qenė 6 tė tillė, por vetėm 2 kanė mbijetuar nė udhėn e gjatė tė jetės sė tyre. Njėri ėshtė “dorėzuar”, ka mbetur vetėm trungu i kalbur, ndėrsa tjetri ėshtė ende nė kėmbė, megjithėse me plagė shekullore nė trup. Mosha e tyre llogaritet rreth 900 vjeēe dhe kjo nuk ėshtė ndonjė ēudi, pasi njihet jetėgjatėsia e drurėve. Mosha e tyre mund tė merret dhe si njė dėshmi e themelimit tė Kuvendit Benediktin ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:38.

 • Turizmi ne Mirdite - Rrapi i Kaēinarit

  Turizmi ne Mirdite - Rrapi i Kaēinarit

  Ēinari, pėrndryshe Rrapi i Kaēinarit, ėshtė njė dru natyror monumental, me njė moshė tė papėrcaktuar, por natyrisht mjaft i hershėm, aq sa besohet se dhe emri i vendit rrjedh prej tij. Kaēinari ėshtė i dėshmuar si emėr qė nė shekullin XV. Nė afėrsi tė ēinarit ėshtė kisha, dhe ajo e vjetėr. Nė hijen e rrapit janė zhvilluar kuvende historike tė zonės, si ato tė pėriudhės sė pavarėsisė, ku mes krerėve tė Mirditės ėshtė fiksuar nė fotografi dhe Bajram Curri. Rrapi ėshtė njė dru gjigand, i vetmi i atij...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:38.

 • Turizmi ne Mirdite - Shutrria (Shutrreja)

  Turizmi ne Mirdite - Shutrria (Shutrreja)

  Shutrria (Shutrreja) ėshtė njė burim ujė nėntokėsor i fuqishėm qė ndodhet midis Kurbneshit dhe Mėrkurthit, nė Grykėn e Selitės rreth 20 m mbi lumin e Urakės, nė anėn e malit tė Mullit. Nė sipėrfaqe tė tokės ėshtė njė pus i thellė rreth 30 m, i cili tė mundėson uljen nė gropėn nga kalon uji me shushurimėn e tij tė pėrjetshme. Lumi i nėndheshėm sjell prurje tė konsiderueshme. Hamendėsimet pėr rrugėn qė ndjek ky ujė janė nga mė tė ndryshmet por deri tani ėshtė vėrtetuar se nuk ka lidhje me lumin e Urakės, i cili buron jo larg kėtij burimi nė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:37.

 • Turizmi ne Mirdite - Pllaja e Valmorit

  Turizmi ne Mirdite - Pllaja e Valmorit

  Qafa e Pėllumthit. Tutje nė sfond nė verilindje shtrihet grumbulli i maleve tė Lurės. Nė jugperėndim tė tyre ndodhet pllaja karstike e Valmor-Didhes, e cila dallohet pėr veēansitė e saj fiziko-gjeografike. Ėshtė e vendosur mes pėrroit tė Flimit dhe lumit tė Urakės. Ngritja e menjėhershme nga lumi, jep bukuri tė veēantė. Zhvillimi i proceseve karstike ėshtė interesant. Nė tėrė shtrirjen e pllajės do tė ndeshesh me forma tė larmishme, kryesisht hinga, shpella karstike mbi shkėmbinj gėlqerorė mjaft tė tretshėm. Ndėr shpellėzat mė tė p...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:35.

 • Mirdita Turistike - Munella

  Mirdita Turistike - Munella

  Mal nė kufirin Pukė-Mirditė, qė nė Majėn e Kryqit arrin lartėsinė mė tė madhe, l99l metra. Shtrihet midis luginės sė Fanit tė Madh nė veripėrendim dhe Fanit tė Vogėl nė juglindje. Zgjatimi i kėtij mali qė bie nė sy ngado ėshtė 6 km nė gjatėsi dhe 3 kilometra nė gjėrėsi. Pjesa kulmore ka sipėrfaqe tė valėzuar, kurse shpatet formojnė rrėpira. Munella ėshtė kurrizujėndarės midis dy Fanajve. Deri nė ll10 metra ka pyll dushku, mė lart deri nė l600 metra pyje pishe dhe ahu, kurse mbi kėtė lartėsi mali ėshtė i zhveshur nga py...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:34.

 • Mirdita Turistike - Lisat e Marpepes

  Mirdita Turistike - Lisat e Marpepes

  Kanė qenė, siē thuhet, l2 lisa nė njė kodrinė nė bregun e Fanit tė vogėl, buzė Lisat e Marpepės xhadesė qė shkon nė Mashtėrkor dhe degėzimit pėr nė Grykė Orosh. Prej kohėsh numri i lisave ka rėnė (janė 10), por nuk ėshtė prerė asnjė prej tyre mė vonė, si njė vetėdije e banorėve pėr rėndėsinė si monumente natyre tė Lisave tė Marpepės. Jo rastėsisht ata janė aty, po se gjurmė tė hershme tė historisė flene nė rrėnjėt e tyre. Gjurmėt e Mirditės sė vjetėr dhe tė kishave tė pėrmendura nė mesjetė, si ajo e Shėn ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:34.

 • Mirdita Turistike - Kroi i Bardhe

  Mirdita Turistike - Kroi i Bardhe

  Nė mes tė malit tė Didhes e tė Kunorės ndodhet njė burim uji qė njihet me emrin: Kroi i Bardhė. Ujėt e Kroit tė Bardhė ka vlera tė rralla kurative, pasi ndikon nė shėrimin e disa sėmundjeve, si atyre tė rrugėve urinare, laringut, stomakut, veshkave, tiroideve etj. Tėrheqės ėshtė dhe mjedisi turistik e ekologjik i kėsaj pike turistike tė Selitės. Kroi i Bardhė frekuentohet prej mė se 25 vjetėsh nga vizitorė, pushues tė shumtė, tė sėmurė gjatė muajve tė verės, megjithėse ende nuk ka kushte dhe infrastrukturė tė pėrshtatshme. Gjithnjė ėsh...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:33.

 • Mirdita Turistike - Bjeshket e Kaēinarit

  Mirdita Turistike - Bjeshket e Kaēinarit

  Tė njohura nė harta dhe si Bjeshkėt e Kuzhnenit, pėrbėjnė njė bllok tė pandarė Bjeshkėt e Kaēinarit me bjeshkėt e Tėrbunit (Pukė), me majėn mė tė lartė atė tė Suēelit l476 metra. Bjeshka e Kaēinarit shtrihet nė pjesėn veriore tė lumit Fani i Madh. Ėshtė pėrgjithėsisht njė bjeshkė e rrafshėt, nga mė interesantet nė Veriun e Shqipėrisė, me dy fusha (Laja e Madhe dhe Laja e Vogėl), Fushėn Gjobardh, Fushė Benėn, Livadhin e Hamzit etj. Ėshtė shfrytėzuar pėr disa dhjetėvjeēarė lėnda pyjore e saj, si dhe bimet industriale qershigla, kėrpurdha et...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:32.

 • Turizmi ne Mirdite - Bargjana

  Turizmi ne Mirdite - Bargjana

  Ėshtė gurra mė e madhe e mė rėndėsishme nė Mirditė qė buron nė majė tė njė shkėmbi tė bardhė, nė tė djathtė tė lumit Fani i Vogėl. Lartėsitė e malit tė Zepes ia shtojnė bukurinė dhe madhėshtinė kėsaj rrjedhe qė zbret vrullshėm nga shpati malor. Bargjana... Prej vitesh ishte projektuar shfrytėzimi i kėtij uji pėr banorėt e zonės sė Kthellės, por vetėm nė kėtė kohė po realizohet njė projekt i rėndėsishėm pėr kėtė qėllim. Ujėt e Bargjanės sė shpejti do tė ndėrrojė rrjedhė pėr t'u ardhur nė ndihmė banorėve nė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:32.

 • Turizmi ne Mirdite - Gurra e Domgjonit

  Turizmi ne Mirdite - Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit ujėsjellėsi i lashtė karakteristik, ka njė origjinalitet tė pa krahasuar me tunele hepuese tė nėndheshme. Sot ruhen njė pjesė e atyre nėntokėsore, si dhe pusi i kontrollit. Tuneli ėshtė hapur nė galeri horizontale, veshur me mure anėsore, kurse nga sipėr mbuluar me qemer. Gjerėsia e tunelit ėshtė rreth 1 m, kurse lartėsia lėviz nga 80 cm deri nė 1,3 m, pėrmasa qė lejonin kalimin e njeriut me trup pėrkulur. Rreth 100 m nga dalja e tunelit nėntokėsor (nėpėr tė cilin rrjedh vrullshėm uji i ftohtė e i kthjellėt), ėshtė ndėrtuar pusi i kontrol...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:32.
Working...
X