Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
5 results in 0.0028 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

tradita x

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Fuqia e epėrme e vajeve tė mirditės

  Fuqia e epėrme e vajeve tė mirditės

  KĖNGĖ POPULLORE ELEGJIAKE ME ORIGJINĖ NGA ANTIKITETI

  I

  Visaret e Kombit, nė korpusin e tyre tė gjerė, kanė pėrfshirė edhe disa prej vajeve karakteristike...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Kanun e Kuvend

  Kanun e Kuvend

  Kanuni ėshtė njė monument kulturor historik i sė drejtės tradicionale tė shqiptarėve.
  Shqiptarėt kanė trashėguar deri nė shekullin e 20-tė dy kanune:...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Tradita Mirditore - Fejesa Shqiptare

  Tradita Mirditore - Fejesa Shqiptare

  Fejesat ne Mirdite, pothuajse ne pėrgjithėsi, janė ba ne moshe te re te djalit dhe te vajzes: ne vitet e para te lindjes, ne djep, ose ka ndodhe edhe para lindjes, mbas pak ditesh qe kishte linde vajza, shkonte me i urue jete te gjate dhe me i lane shejin, simbas zakonit. Edhe ne qofte se te fejuemit lindeshin me te meta trupore, ose gjate rritjes se tyne baheshin shurdhe, memece, qorra, sakata etj., fejesa nuk ka mujte me u prishe e me u ndalue martesa, se fjala e dhanun nuk kthehet mbrapsht. Sidomos vajza nuk ka pase asnji mundėsi me ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:06.

 • Tradita Mirditore - Si behej Fejesa ne Mirdite

  Tradita Mirditore - Si behej Fejesa ne Mirdite

  Zakonisht fejesat e rregullta kryhen me shkuesi dhe pothuejse ne pergjithsi shkuesinat i bajne mashkujt e shume rralle femnat. Kur don me i gjete kush nuse djalit, porosit miqtė, dashamiret, nipat, dajat e te tjere te njohun, pėr me i gjete kund ndonje cuce qe te jete ne moshėn e djalit ose ma e vogel, por tue pase gjithmone parasysh qe te jete bije soji e shtepi e ndershme, pse thone fjala popullore: "dru lisi e bije fisi", pse "bija e fisit, o fjalen o djalin ta len". Vec kesaj shikohej me interesim te madh edhe qe te mos jene gjak ose gjini, as kumari Shengjon, qofte edhe ne shume breza (kumari "Shengjon" njohin deren e kishes ne pagzim e krezmim te femijes ne radhe te pare, mandej ate te kunores). Kumaria e flokeve dhe probatinia (vllamenia) nuk jane aq te njohuna, tue mendue se lindin femija me te meta trupore si qorra, sakata dhe familja nuk ka mbaresi. Edhe nji dyshim sado i vogel qofte, ne lidhje me gjakun ose kumarine, mjafton me e pengue fejesen. Edhe per semundjen e qeroses interesohen s...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:06.

 • Tradita Mirditore - Si behej Dasmja ne Mirdite

  Tradita Mirditore - Si behej Dasmja ne Mirdite

  Qysh nji jave pėrpara asht zakon qe grate e fisit e te shokeve te afėrm, me shkue me punue e me I ndihmue atij qe ka me marre nuse, tue I cue dikush nji barre firi (fier, lloj bime) e cila perdoret per shtroje, ndonje barre dru zjarrmi, tue fshi e pastru oborret etj.Firin e shtrojne ne kulle (ode), kudo te rrijne miqesia, dhe kjo asht shtroje kryesore, se qylyme e shtroje te tjera nuk kane. Asht e enjtja e gjetheve. Te gjithe diten ka levizje te madhe ne shtepine e Frrok Koles: Gra me krah te shpervjela deri ne berryla, shifen tue la e pastrue enet e sofrat, do te tjera tue gatue buke, tue bajte e...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:01.
Working...
X