Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
7 results in 0.0033 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

rubiku x

 • Krishterimi - Kuvendi franēeskan i Rubikut

  Krishterimi - Kuvendi franēeskan i Rubikut

  Rubiku ka qenė njėri ndėr 4 kuvendet benediktine. Tė dhėnėn e parė e kemi nga Milan Shuflai, i cili thotė se afėr katundit tė sotėm Rubik ishte nė vitin 1582 Abacia e vjetėr e San Salvator Arbanesis, Abati i sė cilės pėrmendet dhe nė vitin 1166, kur merr pjesė nė shugurimin e kishės sė Shėn Trifonit nė Kotor. Nė vitin 1219 krijohet Urdhėri Franēeskan dhe nė kėtė kohė, Benediktinėt ua dorėzuan kishėn kėtyre. Nė shekullin XVII Franēeskanėt e Rubikut vepronin nė njė territor shumė tė gjerė, kishin nė kujdestari popujt e Fandit, Kthellės, Sel...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:27.

 • Qyteti Rubik - Historia me Ahmet Zogun

  Qyteti Rubik - Historia me Ahmet Zogun

  Nė kėtė kuvend historitė janė tė pafundme, shumė janė shkruar e shumė prej tyre qarkullojnė si gojėdhėna. Njė nga ato tė fiksuara nė njė ditar lidhet me Mbretin e ardhshėm tė shqiptarėve, Ahmet Zogu, dhe pikėrisht me njėrin prej fretėrve tė kėtij kuvendi, At Pal Dodajn, autor i njė Ditari Historik me vlerė. Ushtria austro-hungareze me 1916 kėrkon tė internojė nipin e Esad Pashė Toptanit, Ahmetin e ri. Duke mos patur tjetėr shpresė, nėna e tij i ēon fjalė pader Palit, qė asokohe ishte superior i Kuvendit Franēeskan tė Rubikut, ta ndihmonte, dhe ky me...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:45.

 • Qyteti i Rubikut - Historia dhe Arkitektura

  Qyteti i Rubikut - Historia dhe Arkitektura

  Vendosur mbi kėtė shkrep tė bardhė tė Rubikut, dallohej njė kompleks kishtar modern me kishėn, qelėn famullitare, kolegjin, kumbanoren, rezidencėn verore dhe jo pak mjedise tė tjera, ndėrtuar me njė arkitekturė tė rrallė, me paraqitje tė brendshme grafike artistike (afreskėt). Objektet janė restauruar shpeshherė. Kompleksi kishtar ishte vendosur nė njė ballkon natyror, gjithė shkallė e rrugina tė gdhendura e tė latuara nga dora e njeriut nė masivin dekorativ tė Gurit tė Bardhė. Nė tėrėsinė e vet, njė vepėr arti unikale, njė pikė turistike e preferuar dhe mbi tė gjitha, njė monument kultu...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:44.

 • Qyteti Rubik - sipas mitologjisė greke

  Qyteti Rubik - sipas mitologjisė greke

  Sipas mitologjisė greke hyjnia Robigo ka qenė hyjnia qė personifikonte ndryshkun, njė sėmundje qė prekte drithėrat. Pėr nder tė saj nė kėto anė bėheshin dhe festa, ku njerėzit i luteshin asaj qė ta largonte ndryshkun nga drithėrat. Nė ato festa qė ishin themeluar nga Numa Pompili e qė organizoheshin me 25 prill, hyjnisė i thernin njė buēė tė kuqe, njė dele dhe i blatonin verė. Mirėpo kėtė perėndi nė Rubik duhet ta ketė sjellė jo ndryshku i drithėrave, po ai i tokės qė ishte pėr shkak tė mineralit tė bakrit. Shpesh ujėrat e tij acide i thanin bi...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:44.

 • Qyteti Rubikut - Shkrepi i Rubikut

  Qyteti Rubikut - Shkrepi i Rubikut

  Futja nė rrjedhat rrėfyese tė romanit “Lule” qė para 100 vitesh shkroi mbi kėta shkėmbenj tė bardhė Fabia Barcata, ėshtė vėrtetė befasuese, me pėrshkrimin qė ai i bėn vendit ku do tė zhvillohen ngjarjet dramatike, qė kanė lidhje me fatin e njė vajze malėsore, tė pastėr si drita e njė qielli tė kthjellėt, Lulen, por qė pikėsėpari sjellnė vėmendje tė studiuesve dhe pėr udhėtarė tė huaj doket dhe zakonet ndėr shqiptarėt e viseve tė Veriut. Shkrepi i Rubikut asht shumė i madh dhe duket si t’ishte vendue prej ndonji vigani nė nji nga luginat ma tė bukurat e botės. Kjo...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:43.

 • Bashkia Rubik - Misteri i Rubikut

  Bashkia Rubik - Misteri i Rubikut  Mijėra vjet mė parė, nė trevėn e Rubikut thonė se ndryshku i kuq shfaroste njerėzit, mbyste bagėtitė dhe dėmtonte tė mbjellat. Ishte hyjnesha Robiko, ajo qė i shpėtoi banorėt nga kjo murtajė e kuqe.

  Tash,
  ritualisht, ēdo pranverė, banorėt e kėsaj zone festojnė ditėn e Shelbuemit. Presin njė ka, njė dash dhe i nxjerrin njeri-tjetrit verėtė kuqe, pėr tė kujtuar hyjneshėn Robiko. Dhe jo rastėsisht, edhe emri Rubik i kėtij vendbanimi, e ka origjinėn pikėrisht nga kjo perėndeshė e lashtė pagane. Gjendemi sėrish nė tė njėjtin vend. Majė njė shkėmbi tė bardhė, prej gati 900 vj...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:43.

 • Bashkia e Rubikut - Dy Fjale per Rubikun

  Bashkia e Rubikut - Dy Fjale per Rubikun  Pasi kalon Urėn e Milotit, hyn nė luginėn e bukur tė Fanit, ku shfaqet Kisha e tė Shėlbuemit, vendosur mbi kepin e bardhė tė Rubikut, njėra ndėr mė tė vjetrat dhe mė tė rėndėsishmet monomente tė kulturės kombėtare, e cila daton tė jetė ndėrtuar tej vitit 1200. Kėshtu, Rubiku hyri nė histori pėr kuvendin e mirėnjohur benediktin, derinė gjysmėn e dytė tė shekullit qė lamė pas, ku emri i kėtij qyteti u lidh me nxjerrjen dhe pėrpunimin e bakrit. Mbi qytetin e vjetėr u ndėrtua qyteti i ri i minatorėve, metalurgėve dhe gjeologėve.


  Tė parėt qė zunė vend...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:42.
Working...
X