Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
10 results in 0.0024 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

krishtƫrimi nƫ mirditƫ x

 • Krishterimi - Abacia e Shen Palit

  Krishterimi - Abacia e Shen Palit

  Ėshtė pėrmendur si Abaci sė bashku me atė tė Ndėrfanės ku: “nė kėtė krahinė, ndėrmjet lumejve tė dy Fandave, prej nga nė tė 14-in shekull dilshin priftėrinj pėr krejt Dalmacinė, gjenden Abacitė e Shėn Palit dhe Shėnmaria de Trafandina” (Shuflai) . Mė vonė zbehet roli i kėsaj abacie, qė si shumė tė tjera kthehen nė famulli tė zakonshme. Pėr shumė kohė nuk funksionoi, nuk u ndėrtua dot as nė vitin 1939 kur pati njė pėrpjekje, deri nė vitin 1996 kur misionarėt franēeskanė ndėrtuan kishėn e re, nė njėrin prej vendeve his...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:28.

 • Krishterimi - Kuvendi franēeskan i Rubikut

  Krishterimi - Kuvendi franēeskan i Rubikut

  Rubiku ka qenė njėri ndėr 4 kuvendet benediktine. Tė dhėnėn e parė e kemi nga Milan Shuflai, i cili thotė se afėr katundit tė sotėm Rubik ishte nė vitin 1582 Abacia e vjetėr e San Salvator Arbanesis, Abati i sė cilės pėrmendet dhe nė vitin 1166, kur merr pjesė nė shugurimin e kishės sė Shėn Trifonit nė Kotor. Nė vitin 1219 krijohet Urdhėri Franēeskan dhe nė kėtė kohė, Benediktinėt ua dorėzuan kishėn kėtyre. Nė shekullin XVII Franēeskanėt e Rubikut vepronin nė njė territor shumė tė gjerė, kishin nė kujdestari popujt e Fandit, Kthellės, Sel...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:27.

 • Krishterimi - Disa nga Kishat kryesore te Mirdites

  Krishterimi - Disa nga Kishat kryesore te Mirdites  Nė kėtė artikull kemi mbledhur disa nga kishat kryesore tė Mirditės, kemi vedosur edhe zonėn pėrkatėse tė tyre. Ne rast se mungon ndonjė lutemi tė na e dergoni, do ta azhurnojmė menjėherė. Faleminderit dhe lexim tė kėndshėm.

  Shėnkolli i Mirditės.
  Nė jug tė fshatit Mashtėrkor, kishė famullitare pėr Oroshin, Lagjen, Mashtėrkorin, Shmrinė, Tumerishtin etj.

  Shtatė kishat e Spaēit.
  Janė tė njohura kishat: e Shėn Gjonit, ku janė edhe varret, e Shėn Todrit, Shėn Mėhillit, Shėn Ndreut, Shėlbumit, Shnapremtja, Shėnkolli.

  Shėn Demetri i Kalivares.
  Nė njė gurė ėshtė zbuluar: “Anno domini 1154.” Datim qė e bėn njė ndėr kishat mė tė vjetra tė krahinės.

  Shėn Eufemija e Qafės sė Malit.
  Ėshtė kishė e vjetėr. Guri i parė ėshtė bekuar nė vitin 1938 prej Dom Nikoll Kimzės, ka patur famullitar Dom Rrok Friskun.

  Shėn Shtjefni i Blinishtit. Pėr tė flasin dėshmitė arkiv...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:26.

 • Krishterimi - Kuvendet Benediktine

  Krishterimi - Kuvendet Benediktine

  Gjatė mesjetės u krijuan urdhra tė ndryshėm fetarė. Kėshtu u krijua edhe urdhėri benediktin, nė dedikim tė Shėn Benediktit. Benediktinėt jetonin nė kuvende sė bashku me abatin e tyre. Aty bėnin jetėn liturgjike, punonin dhe krijonin. Benediktinėt i kanė vėnė vulėn qytetrimit tė mesjetės dhe kanė hedhur themelet e kulturės moderne. Nė Mirditė u vendosėn nė Malin e Shenjtė, nė Shėnpal, Ndėrfanė, Rubik, duke themeluar kuvendet e tyre, tė cilat janė dėshmi e lashtėsisė, kulturės dhe vazhdimėsisė sė krishterė. Mali i Shenjtit ėshtė vendi ku nė njė t...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:10.

 • Krishterimi - Abacia e shen Merise ne Nderfane

  Krishterimi - Abacia e shen Merise ne Nderfane

  Nė vitin 1888 do tė ristrukturohej juridiksioni i Abacisė sė Oroshit. Prend Doēi ishte i vendosur nė rimėkėmbjen e saj. Kur erdhi Doēi e gjeti Abacinė me dy famulli: Orosh dhe Spaē. Brenda 2 vjetėve e zgjeroi duke i shtuar edhe 5 famulli tė tjera: Ndėrfanėn, Kalivaren, Qafėn e Malit, Blinishtin dhe Fanin. Dy vjet mė vonė u bashkėngjitėn dhe tre famulli: Vigu, Mnela dhe Gomsiqja. Nė vitin 1894 merr dhe famullitė e Kaēinarit, Shėngjergjit, Ungrejt, Kashnjetit, Korthpulės, duke u bėrė me 16 tė tilla, duke pėrfshirė pjesėn mė tė madhe tė Mirdi...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:09.

 • Krishterimi - Kisha katolike e Mirdites

  Krishterimi - Kisha katolike e Mirdites

  Krishtėrimi shqiptar ėshtė me rrėnjė latine. Shėn Pali dhe Shėn Pjetri janė tė lidhur drejtpėrdrejt me Ilirinė nė pėrhapjen e krishtėrimit; i pari pėrmes predikimit nė kėto treva, i dyti pėrmend Ilirikumin si njė trevė tė rėndėsishme pėr kohėn. Nė kohėn e Skėndėrbeut katolicizmi merr hov dhe forcon lidhjet me Vatikanin. Nė shekullin XV e mė pas pushteti osman pėrhapi gjėrėsisht fenė islame nė tokat e pushtuara. Mirdita si dhe disa treva tė tjera nuk u islamizuan, falė qėndresės dhe kryengritjeve tė jashtėzakonshme, nė udhėheqje tė tė cila...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:08.

 • Krishterimi - Institucione Fetare

  Krishterimi - Institucione Fetare  Nė Rrėshen ndodhet qėndra e Dioqezės e cila pėrfshin Rrethet e Mirditės, Matit, Bulqizės dhe Peshkopisė. Nė kėtė dioqeze veprojnė misionarė Vinēensian. Kisha Katolike bashkėpunon me organet e qeverisė vendore, institucionet arsimore dhe kulturore pėr ēėshtje tė edukimit me paqen etj. Gjėnden 15 kisha nė Rrethin e Mirditės. Nė Bashkinė e Rrėshenit ndodhen: Kisha Katolike, Katedralja Katolike dhe Kisha ”Bijat e Dashurisė”. Ndodhet dhe Qendra profesionale....
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:08.

 • Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Kisha dhe Prelatet katolik pėrbėjnė njė faktor kryesor nė frymėzimin e shqiptarėve nė luftė, por dhe nė forcimin dhe konsolikimin e Principatės sė Mirditės (ata kryen misionin e aristokracisė dhe tė prijėsve qė mungonin tashmė). Nė kushtet kur emigroi pjesa mė e vlefshme e shqiptarėve si strategėt ushtarak, politikanėt, shtresa e fisnikėrisė feudale etj, populli shqiptar u la nė gjendje mjaft tė pėshtjelluar. E vetmja kastė (shtresė) e ditur qė mund tė merrte misionin e orjentimit tė popullit dhe organizimit tė tij nė luftėn pėr mbijetesė i...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Nė shekullin XVII Peshkopėt e Lezhės kishin njė ndikim shumė tė madh nė banorėt e Ndėrfandit (pjesa e territorit tė krahinės sė Mirditės). Mirditasit i rregullonin tek peshkopėt gjithė konfliktet jo vetėm fetare por dhe laike. Ndikimi i krerėve kishtar ėshtė i pranishėm jo vetėm tek Mirditasit, por dhė tek ata shqiptare qė dikur ishin larguar nga kjo krahinė dhe ishin vendosur nė zona tė tjera shqiptare. “Ndikimi i krerėve kishtarė ėshtė mė i fuqishėm larg nė jug… Nė vitin 1596 nėn udhėheqjen e metropolitit ortodoks tė Ohrit (ėshtė fjala pėr 3 bajrakėt e Kthell...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:02.

 • Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Njė faktor themelor i formimit tė Mirdites, unitetit tė fiseve qė e pėrbėnin atė, si dhe konturimit gjithnjė e mė tė dukshėm ishin kuvendet ndėrkrahinore me objekt “beslidhje” pėr qėndresė dhe veprimet luftarake kryengritėse tė zhvilluara nė Krahinė dhe pėrreth saj. Pėrreth saj zhvillohej proēesi i islamizimit dhe osmanizimit tė shqiptarėve. Popullsia e kėsaj krahine ishte popullsi e formuar nga popullsia vendase (dukagjinase) dhe pjesa mė e madhe ishte popullsia arbnore-shqiptare e ardhur nga gjithė trevat dhe nga tė katėr anėt (nga Ohri, Shkodra, Pej...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:01.
Working...
X