Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
6 results in 0.0026 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

komuna fan x

 • Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit asht nji burim jete pėr katundin e Domgjonit. Pėr nga kultua, ajo asht nji monument kulture i klasit t’parė qė duhet t’jetė nėn mbrojtjen e monumenteve tė kulturės kurse nė aspektin ekonomik. Ajo asht nji perlė turistike jo vetėm pėr Domgjonin, por pėr tan Mirditėn dhe si e tillė duhet tė gjindet nė tė gjitha axhendendat turistike tė Shqinisė madje edhe tė Ballkanit sepse siē dėshmon profesori Fran Paluca, nji vepėr e tillė asht pėrseritė vetėm edhe nė nji vend tė Spanjes n’gjithė kontinentin europianė. Ju do t’mendoni se gurra asht nji burim i thjeshtė uji qė del prej toke si ēdo burime tjera qė gjinden me dhjetra e e qindra n’gjithė Shqipninė. Atėherė, pse duhet t’jetė aē int...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:41.

 • Fshatrat e Komunes Fan

  Fshatrat e Komunes Fan  Komuna Fan ėshtė njė komunė nė Rrethin e Mirditės, ku perbehet nga fshatrat:

  ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:30.

 • Komuna Fan Mirdite

  Komuna Fan Mirdite

  Pėrmbajtja

  Gjeografia Komuna Fan ndodhet nė pjesėn verilindore tė Mirditės dhe ka njė sipėrfaqe prej 175 km². Komuna ėshtė njėsi administrative e rrethit tė Mirditės. Qarku Lezhė dhe kufizohet : nė Jug dhe Perėndim me Komunėn Orosh, nė Veriperėndim me komunėn Gjegjan dhe Fushė –Arrėz ndėrsa nė Veri me dy komuna tė rrethit Kukės. Komuna ka njė territor tė pėrgjithshėm tė thyer e malor dhe ka njė shtrirje verijug 21 km, ndėrsa lindje–perėndim 9 km. Shtrihet pėrgjatė njė lugine qė rrethohet nga malet Zepa e Munella dhe bjeshka e Qafė – Kumbullės. Lartėsia mbi nivelin e detit varion nga 2500 m mbi nė fshatin Shtrungajė deri nė 1992 m nė malin e Munellės, gjė qė i jep njė klimė tė dallueshme sipas fshatrave. Komuna ka klimė mesdhetare kontinentale malore me dimėr tė ashpėr dhe verė tė nxehtė. Terreni malor ndikon qė vera tė mos jetė e nxehtė, me temperaturė mesatare t...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:27.

 • Mirdita Turistike - Munella

  Mirdita Turistike - Munella

  Mal nė kufirin Pukė-Mirditė, qė nė Majėn e Kryqit arrin lartėsinė mė tė madhe, l99l metra. Shtrihet midis luginės sė Fanit tė Madh nė veripėrendim dhe Fanit tė Vogėl nė juglindje. Zgjatimi i kėtij mali qė bie nė sy ngado ėshtė 6 km nė gjatėsi dhe 3 kilometra nė gjėrėsi. Pjesa kulmore ka sipėrfaqe tė valėzuar, kurse shpatet formojnė rrėpira. Munella ėshtė kurrizujėndarės midis dy Fanajve. Deri nė ll10 metra ka pyll dushku, mė lart deri nė l600 metra pyje pishe dhe ahu, kurse mbi kėtė lartėsi mali ėshtė i zhveshur nga py...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:34.

 • Turizmi ne Mirdite - Bargjana

  Turizmi ne Mirdite - Bargjana

  Ėshtė gurra mė e madhe e mė rėndėsishme nė Mirditė qė buron nė majė tė njė shkėmbi tė bardhė, nė tė djathtė tė lumit Fani i Vogėl. Lartėsitė e malit tė Zepes ia shtojnė bukurinė dhe madhėshtinė kėsaj rrjedhe qė zbret vrullshėm nga shpati malor. Bargjana... Prej vitesh ishte projektuar shfrytėzimi i kėtij uji pėr banorėt e zonės sė Kthellės, por vetėm nė kėtė kohė po realizohet njė projekt i rėndėsishėm pėr kėtė qėllim. Ujėt e Bargjanės sė shpejti do tė ndėrrojė rrjedhė pėr t'u ardhur nė ndihmė banorėve nė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:32.

 • Turizmi ne Mirdite - Gurra e Domgjonit

  Turizmi ne Mirdite - Gurra e Domgjonit

  Gurra e Domgjonit ujėsjellėsi i lashtė karakteristik, ka njė origjinalitet tė pa krahasuar me tunele hepuese tė nėndheshme. Sot ruhen njė pjesė e atyre nėntokėsore, si dhe pusi i kontrollit. Tuneli ėshtė hapur nė galeri horizontale, veshur me mure anėsore, kurse nga sipėr mbuluar me qemer. Gjerėsia e tunelit ėshtė rreth 1 m, kurse lartėsia lėviz nga 80 cm deri nė 1,3 m, pėrmasa qė lejonin kalimin e njeriut me trup pėrkulur. Rreth 100 m nga dalja e tunelit nėntokėsor (nėpėr tė cilin rrjedh vrullshėm uji i ftohtė e i kthjellėt), ėshtė ndėrtuar pusi i kontrol...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:32.
Working...
X