Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
4 results in 0.0023 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

kisha x

 • Krishterimi - Disa nga Kishat kryesore te Mirdites

  Krishterimi - Disa nga Kishat kryesore te Mirdites  Nė kėtė artikull kemi mbledhur disa nga kishat kryesore tė Mirditės, kemi vedosur edhe zonėn pėrkatėse tė tyre. Ne rast se mungon ndonjė lutemi tė na e dergoni, do ta azhurnojmė menjėherė. Faleminderit dhe lexim tė kėndshėm.

  Shėnkolli i Mirditės.
  Nė jug tė fshatit Mashtėrkor, kishė famullitare pėr Oroshin, Lagjen, Mashtėrkorin, Shmrinė, Tumerishtin etj.

  Shtatė kishat e Spaēit.
  Janė tė njohura kishat: e Shėn Gjonit, ku janė edhe varret, e Shėn Todrit, Shėn Mėhillit, Shėn Ndreut, Shėlbumit, Shnapremtja, Shėnkolli.

  Shėn Demetri i Kalivares.
  Nė njė gurė ėshtė zbuluar: “Anno domini 1154.” Datim qė e bėn njė ndėr kishat mė tė vjetra tė krahinės.

  Shėn Eufemija e Qafės sė Malit.
  Ėshtė kishė e vjetėr. Guri i parė ėshtė bekuar nė vitin 1938 prej Dom Nikoll Kimzės, ka patur famullitar Dom Rrok Friskun.

  Shėn Shtjefni i Blinishtit. Pėr tė flasin dėshmitė arkiv...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:26.

 • Krishterimi - Kisha katolike e Mirdites

  Krishterimi - Kisha katolike e Mirdites

  Krishtėrimi shqiptar ėshtė me rrėnjė latine. Shėn Pali dhe Shėn Pjetri janė tė lidhur drejtpėrdrejt me Ilirinė nė pėrhapjen e krishtėrimit; i pari pėrmes predikimit nė kėto treva, i dyti pėrmend Ilirikumin si njė trevė tė rėndėsishme pėr kohėn. Nė kohėn e Skėndėrbeut katolicizmi merr hov dhe forcon lidhjet me Vatikanin. Nė shekullin XV e mė pas pushteti osman pėrhapi gjėrėsisht fenė islame nė tokat e pushtuara. Mirdita si dhe disa treva tė tjera nuk u islamizuan, falė qėndresės dhe kryengritjeve tė jashtėzakonshme, nė udhėheqje tė tė cila...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:08.

 • Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Kisha dhe Prelatet katolik pėrbėjnė njė faktor kryesor nė frymėzimin e shqiptarėve nė luftė, por dhe nė forcimin dhe konsolikimin e Principatės sė Mirditės (ata kryen misionin e aristokracisė dhe tė prijėsve qė mungonin tashmė). Nė kushtet kur emigroi pjesa mė e vlefshme e shqiptarėve si strategėt ushtarak, politikanėt, shtresa e fisnikėrisė feudale etj, populli shqiptar u la nė gjendje mjaft tė pėshtjelluar. E vetmja kastė (shtresė) e ditur qė mund tė merrte misionin e orjentimit tė popullit dhe organizimit tė tij nė luftėn pėr mbijetesė i...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Kisha - Kanuni i Lekė Dukagjinit - Libri 1

  Kanuni

  Kisha - Kanuni i Lekė Dukagjinit - Libri 1  KISHA
  Artikull i parė. PJESA QYTETNORE KRYE I PARĖ Hija e kishės, Vorret, Pronet e pasunija e Kishės, Famullitari, Rrogtari, Puntorija e Kishės NYE I PARĖ Hija e Kishės. §. 1. Kuptimi i hijes sė Kishės Per hije kishet xehet rrethi mje ku mrrin kufini I tokės, nė tė cillen asht nertue: a) Kisha b) bana (qela) e famullitarit. §. 2. Tagari i Kishės “Kisha ban tym nė famulli.” 1.- Kisha ka tager pasunijet si per gja, si per per tokė e shpija mbrendė e jashta famullijet. 2.- Kisha ka pjesė nė mal, nė vrri, nd’ujė e nė mulli tė kujris sė famullis. 3.- Kishės i duhet ba pjesė nė giobė tė famullis. 4.- Kisha ka tager me ble e me shitė, si edhe me marrė e me mbajtė tė falunat, qi i vijnė prej bujaris sė bamirve e me i vendue si t’a shofė vetė me udhė. §. 3. Paperlimsija e Kishės. “Kisha nuk giobitet.” „Kisha s’ka peng me kend.“ 1.- Kisha gjindet e vendosne nen sundim tė tė Parit tė Fes e jo nen ligjė tė Kanunit: prandej Kanuni s’mund ti vejė kurrnji barrė kishės, veē se ka detyrė me i dale zot, kur kjo hupė ndihmen e tij. 2.- Me bijtė ndonji kundershtim ndermjet kishės e famullis, famullia s’mund t’i lypė peng kishės; veē do tė bajė vaj te i Pari i Fes – te Ipeshkvi – e gjygjit tė kėtij, si kasha si famullia, do t’i rrijn pa fjalė. 3.- Per ēdo mungesi, qi kisha mundet me ba nė sy tė famullis, kishės s’mund t’i mirret gioba, vetun I vehet me la damet, qi t’jenė ba per shkak tė saj. 4.- Kisha s’ep pagesa as del n’ushtri, as u qet buken djemve tė Bajrakut, a...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 14:53.
Working...
X