Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
13 results in 0.0030 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

historia e mirditƫs x

 • Si u pushkatuan 77 mirditorė nga brigada e 6-tė partizane

  Si u pushkatuan 77 mirditorė nga brigada e 6-tė partizane  ''Mundėsuar pėr portalin e Mirditės nga Munella''
  (mbresa ēasti qė trondisin nga libri mė i ri i Novruz Shehu, Jeta nė Skanėr) Nė ēdo 25 korrik, nė fshatin Dukaj tė Tepelenės, bėhet festė e madhe. Festohet pushkatimi i 183 mirditorėve nga brigada e gjashtė partizane e Ushtrisė Nacionalēlirimtare. 77 mirditorė, xhandarė tė batalionit “Vermoshi” tė dėrguar nė Jug tė vendit pėr rregull e qetėsi, nga Ministria e Brendėshme e kohės, u pushkatuan pas luftimeve, pas betejės qė thuhej se ishte bėrė natėn e 24 deri nė agimin e 25 korrikut 1944. U pushkatuan pas betejes 77 robėr mirditorė. 40 prej tyre u pushkatuan pasi u ēveshėn lakuriq, pasi i pushkatuan i mbuluan ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:05.

 • Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Kisha dhe Prelatet katolik pėrbėjnė njė faktor kryesor nė frymėzimin e shqiptarėve nė luftė, por dhe nė forcimin dhe konsolikimin e Principatės sė Mirditės (ata kryen misionin e aristokracisė dhe tė prijėsve qė mungonin tashmė). Nė kushtet kur emigroi pjesa mė e vlefshme e shqiptarėve si strategėt ushtarak, politikanėt, shtresa e fisnikėrisė feudale etj, populli shqiptar u la nė gjendje mjaft tė pėshtjelluar. E vetmja kastė (shtresė) e ditur qė mund tė merrte misionin e orjentimit tė popullit dhe organizimit tė tij nė luftėn pėr mbijetesė i...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Nė shekullin XVII Peshkopėt e Lezhės kishin njė ndikim shumė tė madh nė banorėt e Ndėrfandit (pjesa e territorit tė krahinės sė Mirditės). Mirditasit i rregullonin tek peshkopėt gjithė konfliktet jo vetėm fetare por dhe laike. Ndikimi i krerėve kishtar ėshtė i pranishėm jo vetėm tek Mirditasit, por dhė tek ata shqiptare qė dikur ishin larguar nga kjo krahinė dhe ishin vendosur nė zona tė tjera shqiptare. “Ndikimi i krerėve kishtarė ėshtė mė i fuqishėm larg nė jug… Nė vitin 1596 nėn udhėheqjen e metropolitit ortodoks tė Ohrit (ėshtė fjala pėr 3 bajrakėt e Kthell...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:02.

 • Historia e Mirdites - Shkaqet e luftes per liri ne Mirdite

  Historia e Mirdites - Shkaqet e luftes per liri ne Mirdite

  Mirdita nė konceptin etnologjik e kulturor tė saj nė momentin fillestar tė “ngjizjes” sė saj ishte njė trevė e cila pėrbėhej nga popullsia sedentare (dukagjinasit) e pėrzierė dhe e lidhur me fise tė tjera arbnore – shqiptare tė ardhur nga tė katėr anėt. Si popullsia vendore ashtu dhe ajo e ardhur ishte pėrzgjedhja mė e mirė e shqiptarėve – armiq tė turqve dhe qė karakterizoheshin nga vėndosmėria pėr tu mos u islamizuar dhe osmanizuar pavarsisht nga pasojat. - Kjo popullsi e pėrzgjedhur ishte e frymėzuar gjatė gjithė historisė sė mbijetesės sė saj, nga ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:01.

 • Historia e Mirdites - Levizja kryengritese

  Historia e Mirdites - Levizja kryengritese

  Vendi i mirditave (pjesa mė e madhe e principatės sė kastriotėve dhe pjesa mė e madhe e principatės sė Dukagjinėve), qenė fusha e arenas sė luftimeve dhe e fitoreve tė lavdishme tė shqiptarėve me nė krye Skėnderbeun kundėr sulmeve turke pėr periudhėn 1443-1468. Pas vdekjes sė Skėnderbeut (1468-1479) vazhdoi rezistenca dhe lufta e pėrgjakshme me nė krye Princin Dukagjinas, Leka III Dukagjini. Pas rėnies sė kalasė fundit asaj tė Rozafės (1479) shėnohet fundi i Epokės Legjendarė tė luftės pėr liri. Pas kėsaj pėr afro 80 vjet paraqitet gjendja mė e rėnd...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:00.

 • Historia e Mirdites - Lufta dhe Kuvendet 1506 deri nė fund tė shek XVIII

  Historia e Mirdites - Lufta dhe Kuvendet 1506 deri nė fund tė shek XVIII

  Nga fillimi i shekullit XVI, pas dėshtimit pėrfundimtar tė pėrpjekjeve tė fisnikėrisė feudale shqiptare (pėrfaqėsuesve tė emigruar tė saj) pėr tė rimėkėmbur pushtetin e tyre princor-feudal, njė rol tė dorės sė parė nė organizimin dhe udhėheqjen e qėndresės filluan tė luanin elementet vendės, krerė tė vegjėl shumė prej tė cilėve e mbanin veten si pasardhės tė ish sunduesve dhe familjeve princore tė parapushtimit. Pėrveē krerėve qė zgjidheshin nga kuvendet e mirditasve njė rol tė madh filluan tė luante Kleri katolik. Priftėrinjtė katolik u bėnė jo vetėm udhėheqės shpirtėror tė mirditasve por dhe org...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:59.

 • Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Autoreve

  Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Autoreve

  Mirditė nuk i pėrket kohės sė lashtė (Ilire)1. Pėr herė tė parė (ndoshta) si mbiemėr ndeshet nė Kadastrėn Venedikase tė Shkodrės nė fillim tė shekullit XV. “Nė Katundin Menshabardh tė krahut tė nėnshkodrės banonin nė vitet 1416-1417 Gjon dhe Pjetėr Mirdita2. Ata ishin tė ardhur nga viset midis lumenjėve Fan dhe Mat”. Nė vitin 1467 nė Dibrėn e poshtme nė katundin Sihadoll, banonte Ndre Mirdita, ndėrsa nė katundin Shipshan Gjon Mirdita4. Si emėr katundi, vendi e krahine, Mirdita gjendet nė regjistrat Osman tė Sangjakut tė Dukagjinit tė viteve 1533-1536, 1571 dhe 1591. Mė 1533-1536 Mirdita si Katund (krahine) kishte 9 Katunde dhe 161 shtėpi. Pė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:58.

 • Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Legjendes

  Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Legjendes

  Njėherė e njė kohė thonė Duka qė zotėronte hapsira nga Lura e deri nė Shkodėr e kishte emrin Gjin. Duka Gjin pati tre pinjolle, (3 trashigimtarė, meshkuj). Kishte edhe vajza. Tė gjithė jetonin nė njė familje tė madhe derisa u bėnė me nipėr e mbesa, ndoshta dhe me stėrnipėr. Erdhi njė kohė kur familja e madhe e Dukės Gjin do tė ndahej. Thuhet se Duka Gjin, pra i ati i tre djemve kishte vdekur. Nė bazė tė sė drejtės zakonore tre vėllezėrit do tė ndanin gjithēka kishte familja e madhe nė tre pjesė dhe kėshtu do tė formoheshin tre familjet e Dukagjinit. Gjithnjė sipas “Zako...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:57.

 • Historia e Mirdites - Sulmet e para osmane mbi vendin tone

  Historia e Mirdites - Sulmet e para osmane mbi vendin tone

  Dinastia osmane nėn sundimin e Sulltan Orhanit u bė shpejt njė shtet despotik fanatik qė projektoi zaptimin e krejt Europės. Mė 1354 turqit kaluan Dardanelet, dhe u hodhėn nė Ballkan, nė kėtė periudhė Ballkani ziente nga anarkia feudale. Edhe nė Shqipėri nuk kishte njė shtet tė centralizuar. Pas tėrheqjes sė Anzhuinėve mė 1338-1340, vendi mbeti i ndarė nė principata feudale tė cilat grindeshin mes tyre pėr shtim influence e pronash. Nė Shqipėrinė Veriore pėrveē Balshajve ishin krijuar e po forcoheshin Dukagjinėt, Zahariajt, e Kastriotėt nė vitin 1382 nė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:56.

 • Historia e Mirdites - Mirdita gjate shek XV

  Historia e Mirdites - Mirdita gjate shek XV

  Shekulli 15 si pėr gjithė popullin shqiptar edhe pėr Mirditėn qe njė shekull i tėrė luftrash tė pabarabarta me ushtritė e Perandorisė Osmane. Mirdita nė kėtė periudhė ishte akoma njė krahinė e vogėl qė sundohej nga dera e Dukagjinėve. Natyrisht, zotėrimet e Dukagjinėve shtriheshin shume mė gjerė se Mirdita. Nė dhjetėvjeēarėt e parė tė atij shekulli turqit vunė nė kontrollin etyre tė gjitha tokat fushore tė Shqipėrisė, vunė princėrit feudalė nė varėsi vasaliteti dhe i ngarkuan banorėt e kėtyre krahinave me detyrime fiskale, jashtė kontrollit mbetė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:56.

 • Historia e Mirdites - Qendresa popullore pas vdekjes se Gjergj Kastriotit

  Historia e Mirdites - Qendresa popullore pas vdekjes se Gjergj Kastriotit

  Pas vdekjes sė Gjergj Kastriotit, mė 17 janar 1468, turqit u lėshuan mbi tokat shqiptare si tė gjithė pushtuesit mbi vendet e sulmuara, pushtuan njėrėn pas tjetrės kėshtjellat shqiptare deri sa mė 1479 pushtuan dhe qytetin e fundit Shkodrėn. Me tokat e pushtuara ata krijuan njėsi administrative, sipas modelit tė tyre, Sangjakėt. Pėrveē Sangjakut tė Ohrit krijuar qysh herėt prej tyre, nė pėrbėrjen e tė cilit hynin edhe Selita, Kthella, e Rraza krijuan dhe Sangjakun e Shkodrės nė pėrbėrjen e tė cilit hynin dhe Manatia, Bulgėri, Kryezezi dhe Vela dhe nė vitet ’90 tė shek. 1...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:55.

 • Historia e Mirdites - Lufta kunder vendosjes se sistemit te timareve

  Historia e Mirdites - Lufta kunder vendosjes se sistemit te timareve

  Jashtė kontrollit tė turqve nė shek 16 mbetėn shumė krahina malore nė veri e jug tė vendit. Nė krahinat Mirditė, Fandi i Vogėl, Fandi i Madh, dhe Dibėrr, turqit nuk caktuan detyrime pėr ēdo prodhim si nė zonat e ulta pasi nuk kishin mundur tė bėnin regjistrimin e plotė tė banorėve dhe tė pronave tė tyre, prandaj caktuan njė taksė fikse, xhizjen, qė shkonte nė arkėn e Padishahut. Mė 1515 banorėt e krahinės sė Mirditės nuk pranuan t’iu dorėzonin eminėve turq taksėn e xhizjes dhe rrokėn armėt kundėr tyre dhe ushtrive qė i shoqėronin. Me banorėt e Mirditės u bashkuan dhe ata tė F...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:54.

 • Historia e Mirdites - Mirditasit perkrah Bushatllinjeve per shkeputje nga Turqia

  Nė gjysmėn e dytė tė shekullit 18 sistemi feudal ushtarak turk u mbėrthye nga anarkia dhe ēthurja e plotė, kjo nė Shqipėri ēoi nė formimin e dy pashallėqeve tė mėdha,ai i Bushatllinjėve ne veri, dhe ai i Ali Pashės ne jug. Tė dy pashallėqet shqiptare, pėr tė realizuar politikėn e tyre tė pavarur nga Porta e Lartė, kishin nevojė pėr fuqinė ushtarake tė Mirditės. Lidhja me Mirditėn, nė njė kohė kur kishte me vete edhe gjithė malėsorėte tjerė katolikė, i dha forcė e krahė Mehmet Pashė Bushatit dhe pasardhėsve tė tij. Nė vitin 1795, Karamahmut Pasha mėsyni Prizrenin pėr ta ēliru...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:53.
Working...
X