Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
22 results in 0.0027 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

historia x

 • Miri
  hapi njė temė Shqiptarėt nė mesjetė - Gjet Ndoj

  Shqiptarėt nė mesjetė - Gjet Ndoj

  PĖRMBAJTJA:
  Pjesa e parė

  Shqiptarėt nė mesjetė

  KAPITULLI I
  Lindja e popullit shqiptar. krijimi i aristokracise shqiptare...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Historia e etnologjisė shqiptare.

  Historia e etnologjisė shqiptare.

  nga MARK TIRTA

  • Kohėsia relative
  Udhėpėrshkruesit e ndryshėm dhe kronistėt nga kohė tė ndryshme: nė lashtsi, nė mesjetė, po dhe nė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Shqiptarėt nė mesjetė

  Shqiptarėt nė mesjetė

  KAPITULLI I
  LINDJA E POPULLIT SHQIPTAR. KRIJIMI I ARISTOKRACISE SHQIPTARE DHE PROCESI I SHTETFORMIMIT TEK SHQIPTARET
  1. Dy fjalė pėr...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Mirdita e moēme e migrime tė popullsisė sė saj

  Mirdita e moēme e migrime tė popullsisė sė saj

  Prof. Dr. Mark Tirta
  Mirdita, njė nga krahinat mė tė unifikuara, mė tė njejtėsuara tė trojeve shqiptare, me njė status tepėr tė pėrcaktuar, nė doke...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Besimet fetare

  Besimet fetare

  Feja nė trevat shqiptare...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi

 • Guest's Avatar
  Guest started a topic Abacia e Mirditės

  Abacia e Mirditės

  Shėnime historike rreth Abacisė sė Mirditės
  Pėrveē legjendės sė tre vllazenvet qė u ndanė, njeri, i madhi tue marrė Shalėn (prej kah Shala mori...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 07-01-2015, 13:44. Reason: Formatim i pėrmbajtjes

 • Bajraket e Mirdites - Historia

  Bajraket e Mirdites - Historia

  Fillimi i shekullit XV, 1416 ndeshet per here te pare emri MIRDITE. Kjo treve autoktone, historikisht ka bere nje lufte titanike ndaj pushtuesve te huaj, luftra t ecilat e bene Mirditen te pamposhtur, rezistente dhe krenare. Ajo zhvillonte here pas here kuvendet mbare popullore ne te cilat merrnin vendime te formes se prere, sa qe keto kuvendime u bene pengese serioze per pushtuesit osman. Vendosmeria e mirditoreve nuk kishte te sosur dhe ata me te drejte shprehnin: "Ne jemi mirditas nga raca e pastert e Shqiptareve dhe gezojme nje fare lirie ne saje te ashpersise se maleve dhe burrerise se popujve tane". Rritja e klases feudale prek...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Historia e Mirdites - Kisha dhe Prelatet

  Kisha dhe Prelatet katolik pėrbėjnė njė faktor kryesor nė frymėzimin e shqiptarėve nė luftė, por dhe nė forcimin dhe konsolikimin e Principatės sė Mirditės (ata kryen misionin e aristokracisė dhe tė prijėsve qė mungonin tashmė). Nė kushtet kur emigroi pjesa mė e vlefshme e shqiptarėve si strategėt ushtarak, politikanėt, shtresa e fisnikėrisė feudale etj, populli shqiptar u la nė gjendje mjaft tė pėshtjelluar. E vetmja kastė (shtresė) e ditur qė mund tė merrte misionin e orjentimit tė popullit dhe organizimit tė tij nė luftėn pėr mbijetesė i...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Historia e Mirdites - Peshkopet e Lezhes

  Nė shekullin XVII Peshkopėt e Lezhės kishin njė ndikim shumė tė madh nė banorėt e Ndėrfandit (pjesa e territorit tė krahinės sė Mirditės). Mirditasit i rregullonin tek peshkopėt gjithė konfliktet jo vetėm fetare por dhe laike. Ndikimi i krerėve kishtar ėshtė i pranishėm jo vetėm tek Mirditasit, por dhė tek ata shqiptare qė dikur ishin larguar nga kjo krahinė dhe ishin vendosur nė zona tė tjera shqiptare. “Ndikimi i krerėve kishtarė ėshtė mė i fuqishėm larg nė jug… Nė vitin 1596 nėn udhėheqjen e metropolitit ortodoks tė Ohrit (ėshtė fjala pėr 3 bajrakėt e Kthell...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:02.

 • Historia e Mirdites - Shkaqet e luftes per liri ne Mirdite

  Historia e Mirdites - Shkaqet e luftes per liri ne Mirdite

  Mirdita nė konceptin etnologjik e kulturor tė saj nė momentin fillestar tė “ngjizjes” sė saj ishte njė trevė e cila pėrbėhej nga popullsia sedentare (dukagjinasit) e pėrzierė dhe e lidhur me fise tė tjera arbnore – shqiptare tė ardhur nga tė katėr anėt. Si popullsia vendore ashtu dhe ajo e ardhur ishte pėrzgjedhja mė e mirė e shqiptarėve – armiq tė turqve dhe qė karakterizoheshin nga vėndosmėria pėr tu mos u islamizuar dhe osmanizuar pavarsisht nga pasojat. - Kjo popullsi e pėrzgjedhur ishte e frymėzuar gjatė gjithė historisė sė mbijetesės sė saj, nga ...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:01.

 • Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Njė faktor themelor i formimit tė Mirdites, unitetit tė fiseve qė e pėrbėnin atė, si dhe konturimit gjithnjė e mė tė dukshėm ishin kuvendet ndėrkrahinore me objekt “beslidhje” pėr qėndresė dhe veprimet luftarake kryengritėse tė zhvilluara nė Krahinė dhe pėrreth saj. Pėrreth saj zhvillohej proēesi i islamizimit dhe osmanizimit tė shqiptarėve. Popullsia e kėsaj krahine ishte popullsi e formuar nga popullsia vendase (dukagjinase) dhe pjesa mė e madhe ishte popullsia arbnore-shqiptare e ardhur nga gjithė trevat dhe nga tė katėr anėt (nga Ohri, Shkodra, Pej...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:01.

 • Historia e Mirdites - Levizja kryengritese

  Historia e Mirdites - Levizja kryengritese

  Vendi i mirditave (pjesa mė e madhe e principatės sė kastriotėve dhe pjesa mė e madhe e principatės sė Dukagjinėve), qenė fusha e arenas sė luftimeve dhe e fitoreve tė lavdishme tė shqiptarėve me nė krye Skėnderbeun kundėr sulmeve turke pėr periudhėn 1443-1468. Pas vdekjes sė Skėnderbeut (1468-1479) vazhdoi rezistenca dhe lufta e pėrgjakshme me nė krye Princin Dukagjinas, Leka III Dukagjini. Pas rėnies sė kalasė fundit asaj tė Rozafės (1479) shėnohet fundi i Epokės Legjendarė tė luftės pėr liri. Pas kėsaj pėr afro 80 vjet paraqitet gjendja mė e rėnd...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:00.

 • Historia e Mirdites - Lufta dhe Kuvendet 1506 deri nė fund tė shek XVIII

  Historia e Mirdites - Lufta dhe Kuvendet 1506 deri nė fund tė shek XVIII

  Nga fillimi i shekullit XVI, pas dėshtimit pėrfundimtar tė pėrpjekjeve tė fisnikėrisė feudale shqiptare (pėrfaqėsuesve tė emigruar tė saj) pėr tė rimėkėmbur pushtetin e tyre princor-feudal, njė rol tė dorės sė parė nė organizimin dhe udhėheqjen e qėndresės filluan tė luanin elementet vendės, krerė tė vegjėl shumė prej tė cilėve e mbanin veten si pasardhės tė ish sunduesve dhe familjeve princore tė parapushtimit. Pėrveē krerėve qė zgjidheshin nga kuvendet e mirditasve njė rol tė madh filluan tė luante Kleri katolik. Priftėrinjtė katolik u bėnė jo vetėm udhėheqės shpirtėror tė mirditasve por dhe org...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:59.

 • Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Autoreve

  Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Autoreve

  Mirditė nuk i pėrket kohės sė lashtė (Ilire)1. Pėr herė tė parė (ndoshta) si mbiemėr ndeshet nė Kadastrėn Venedikase tė Shkodrės nė fillim tė shekullit XV. “Nė Katundin Menshabardh tė krahut tė nėnshkodrės banonin nė vitet 1416-1417 Gjon dhe Pjetėr Mirdita2. Ata ishin tė ardhur nga viset midis lumenjėve Fan dhe Mat”. Nė vitin 1467 nė Dibrėn e poshtme nė katundin Sihadoll, banonte Ndre Mirdita, ndėrsa nė katundin Shipshan Gjon Mirdita4. Si emėr katundi, vendi e krahine, Mirdita gjendet nė regjistrat Osman tė Sangjakut tė Dukagjinit tė viteve 1533-1536, 1571 dhe 1591. Mė 1533-1536 Mirdita si Katund (krahine) kishte 9 Katunde dhe 161 shtėpi. Pė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:58.

 • Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Legjendes

  Historia e Mirdites - Emri "MIRDITE" sipas Legjendes

  Njėherė e njė kohė thonė Duka qė zotėronte hapsira nga Lura e deri nė Shkodėr e kishte emrin Gjin. Duka Gjin pati tre pinjolle, (3 trashigimtarė, meshkuj). Kishte edhe vajza. Tė gjithė jetonin nė njė familje tė madhe derisa u bėnė me nipėr e mbesa, ndoshta dhe me stėrnipėr. Erdhi njė kohė kur familja e madhe e Dukės Gjin do tė ndahej. Thuhet se Duka Gjin, pra i ati i tre djemve kishte vdekur. Nė bazė tė sė drejtės zakonore tre vėllezėrit do tė ndanin gjithēka kishte familja e madhe nė tre pjesė dhe kėshtu do tė formoheshin tre familjet e Dukagjinit. Gjithnjė sipas “Zako...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 15:57.
Working...
X