Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Search Result

Mbyll
4 results in 0.0023 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

bajraket e mirditƫs x

 • Bajraqet e Mirdites dhe Fshatrat

  Bajraqet e Mirdites dhe Fshatrat  Ketu paraqesim listen e fshatrave te Mirdites. I kemi ndare sipas zonava/bajraqeve keshtu qe e keni me te lehte qe ti gjeni dhe te dini se ne cilin bajrak ben pjese fshati qe u intereson. Dhe ne rast se mungon fshati juaj mjafton te na kontaktoni duke na derguar emrin dhe zonen qe i perket. Do ta vendosim menjehere ne rresht me te tjeret.


  Oroshi me fshatrat;
  Lajthizė, Nėnshejt, GrykėOrosh, Mashtėrkor, Bukmirė, Shpėrdhazė, Livadhes, Ndėrfushas, Bulshar, Ndėrshenė, Lgjin, Planetė, Zajs, Shmri.

  Spaēi me fshatrat: Kodėr Spaē, Gurth, Mesul, Mushtė, Kimez, Shmia, Kalivare, Dom, Gojan, Shkozė, Breg, Lumi i Zi, Lumi i Bardhė, Tuē, Fushė Arrėz, Kryezi, Qafmali, Bėrdhet, Lumardh, Gomsi...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:12.

 • Bajraket e Mirdites - Vendosja e sistemit te bajrakeve ''bajraqeve''

  Bajraket e Mirdites - Vendosja e sistemit te bajrakeve ''bajraqeve''

  Qėndresa e vazhdueshme e Mirditės dhe e krahinave fqinje tė saj kundėr dhunės osmane, i detyroi turqit tė ndryshojnė politikėn e tyre ndaj kėtyre krahinave. Nė gjysmėn e dytė tė shekullit 17, turqit u munduan tė futnin nė varėsinė e tyre e ti shfrytėzonin kryesisht pėr qėllime ushtarake, Kuvendet e malėsorėve. Futja nė dorė e autoritetit tė Kuvendeve nga pushtuesit nė rrethanat e mungesės sė njė klase feudale vendase qe e pamundur. Kuvendet ishin institucioni i vetėm vetqeverisės qė trashėguan nėpėr breza malėsorėt, vendimet e tė cilėve ishin tė prera, si njė shprehje e vullnetit tė...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:04.

 • Bajraket e Mirdites - Historia

  Bajraket e Mirdites - Historia

  Fillimi i shekullit XV, 1416 ndeshet per here te pare emri MIRDITE. Kjo treve autoktone, historikisht ka bere nje lufte titanike ndaj pushtuesve te huaj, luftra t ecilat e bene Mirditen te pamposhtur, rezistente dhe krenare. Ajo zhvillonte here pas here kuvendet mbare popullore ne te cilat merrnin vendime te formes se prere, sa qe keto kuvendime u bene pengese serioze per pushtuesit osman. Vendosmeria e mirditoreve nuk kishte te sosur dhe ata me te drejte shprehnin: "Ne jemi mirditas nga raca e pastert e Shqiptareve dhe gezojme nje fare lirie ne saje te ashpersise se maleve dhe burrerise se popujve tane". Rritja e klases feudale prek...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:03.

 • Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Historia e Mirdites - Bashkimi mes fiseve katolike dhe bajraqeve

  Njė faktor themelor i formimit tė Mirdites, unitetit tė fiseve qė e pėrbėnin atė, si dhe konturimit gjithnjė e mė tė dukshėm ishin kuvendet ndėrkrahinore me objekt “beslidhje” pėr qėndresė dhe veprimet luftarake kryengritėse tė zhvilluara nė Krahinė dhe pėrreth saj. Pėrreth saj zhvillohej proēesi i islamizimit dhe osmanizimit tė shqiptarėve. Popullsia e kėsaj krahine ishte popullsi e formuar nga popullsia vendase (dukagjinase) dhe pjesa mė e madhe ishte popullsia arbnore-shqiptare e ardhur nga gjithė trevat dhe nga tė katėr anėt (nga Ohri, Shkodra, Pej...
  Shiko mė shumė | Shko tek postimi
  Last edited by Miri; 15-07-2017, 16:01.
Working...
X