Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Kemi frikė? Ja cfarė ndodh me trupin

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Kemi frikė? Ja cfarė ndodh me trupin

  Frikė kemi pėr shumė motive dhe e shprehim nė mėnyra tė ndryshme. Shohim njė film horror, gjendemi nė situata tė rrezikshme apo tė vecanta. Frika mund tė klasifikohet nė fobi tė ndryshme, nė ankth apo nė panik. Po cfarė ndodh nė trurin tonė kur ndjejmė frikė?

  Frika nuk ėshtė vetėm njė emocion, por njė instikt biologjik qė mbron qėnien njerėzore. Truri ynė akumulon kujtime tė ngjarjeve qė mė parė kanė shkaktuar frikė. Bėrthama qėndrore e trurit aktivizon kėtė instikt nė situata tė rrezikshme.

  Kur gjendemi pėrballė njė situate qė na sjell frikė, zemra rreh si e cmendur, nisim tė dridhemi, djersitemi....secili prej kėtyre sinjaleve ka njė motivacion specifik.

  Pėrse zemra na rreh mė shpejt? Organizmi ka nevojė qė tė qarkullojė sa mė shumė gjak tė jetė e mundur. Po ashtu muskujt e krahut, tė kraharorit por edhe tė kėmbėve lėvizin mė shpejt.

  Pėrse dridhemi? Edhe dridhja ėshtė pasojė e irritimit tė muskujve qė bėhen gati pėr tė reaguar.

  Pėrse djersitemi? Njė reagim natyral, kur kemi frikė, ėshtė djersitja. Trupi nis mė shpejt sistemin e ftohjes natyrale, pėr tė pėrgatitur shpėrndarjen e energjisė qė do tė vijė gjatė kohės qė muskujt do tė reagojnė ndaj frikės.
Working...
X