Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Porosi engjullore

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Porosi engjullore

  HAPI I PARĖ

  Ka shumė situata qė nuk do t'ndryshojnė derisa s'e marrim hapin e parė. Egoja na shtrėngon dhe nuk na lejon me lėvizė, sillemi rreth e rrotull e t'pafuqishėm bash si noj fėmijė. Aspak s'jemi t'vetėdijshėm se sa e damtojmė vehten. Ndėrmarrja e hapit parė s'do me thanė l'shim, por pėrparim. Ecim, t'marrim hapin e parė, engjujtė do t'na pėrcjellin.

  QILTĖRSIA

  Qiltėrsia shėron t'gjitha sėmundjet. Nėse i qelim zemrat nuk duhet t'kemi frikė prej lėndimeve sepse qiltėrsia jonė si nji mbėshtjellje e padukshme na mbron prej dhimbjeve, vuajtjeve dhe mundimeve. Askush s'mundet me na lėndue nė qoftė se ne sinēerisht i rrėfejmė dobėsitė tona. Qiltėrsia na shtyn qė ta duam vehtėn edhe ma shumė. Engjujt na ndihmojnė me qenė tė sinēertė ndaj vehtes. Kur nuk e dimė pėrgjigjen, e dorzojmė vehtėn n'duar t'yne dhe i lusim pėr me na udhėheqė.

  IKJA

  Ikja nuk do me thanė gjithmonė largim. Grumbullimi i detyrimeve gjithashtu asht ikje ... nga partnerėt, prindėt, dhe shtėpia. Ikja prej marrėdhanjeve dhe situatave asht ikja prej vehtvetes, sado mirė ta kemi punue strategjinė e anashkalimit tė sė vėrtetės, ajo gjithmonė na arrinė. Po t'ndalemi dhe t'pėrballemi me ate prej t'cilės ikim, frika menjiherė do t'venitet. Asnjiherė s'mujmė me shpėtue prej dritės hyjnore qė na pėrcjell gjithmonė, engjujt na presin t'u qilemi. Sado e vėshtirė do t'na duket duhet tu pėrkushtohemi se vetėm atėherė jemi n'duar t'sigurta.

  AKTIVITETI

  Aktiviteti nuk asht vetėm nji preokupim pune, nji sjellje pa krye nė vend dhe kohė. Aktiviteti asht ajo qė na nxit pėrbrenda, na lėviz dhe e ngjall shpirtin tonė. Le t'pyesim me t'vėrtetė, ēka e zgjon shpirtin. A asht shkrimi, vizatimi, krijimi ...? Ti ndėgjojmė engjujtė dhe le tė na ēojnė nė aktivitetet qė do tė na pėrmbushin. Le tė gėzojė atė. Shkėndija qė ndriēon ndihen dhe fusha tė tjera tė jetės sonė.

  BUZQESHJA

  Ēka mundet me qenė ma e bukur se qenja nė ftyrėn e sė cilės qesh shpirti. Buzėqeshja asht dhurata ma e bukur, pa pagesė dhe shumė e vlefshme. Herė-herė harrojmė edhe vlerėn e saj shėruese. Me buzqeshje qelim dyertė e mbylluna, largojmė shkambijtė, zgjedhim situatat qė na duken t'pakapėrcyeshme. Ti lamė engjut t'na pėrgdhelin. Tua lamė atyne vuajtjet tona dhe ata do t'na dhurojnė buzėqeshje.

  BEKIMI

  Keni bekim pėr ate ēka punoni apo planifikoni me punue, e bekueme asht mardhanja juej me personin e dashtun, dhe ajo (lidhja) nė tė cilėn dėshironi me hy, pa marrė parasyshė e ēfar natyre asht. Bekimin qė e kemi tua dėrgojmė njezve qė i njofim pa marrė parasyshė sa i duam. Ai duhet tė pėrhapet me gjith zemėr. E bekueme asht ēdo moment e ēdo formė e jetės mbi tokėn nanė.

  NDRYSHIMI

  Kohė mbas kohe, n'jetė na presin ndryshime. Pėr me mujtė me ba vend pėr t'rejat. T'vjetrat duhet ti lshojmė, ti hjedhim ose t'ia lamė t'kaluemes. Ndryshimi ēfardo qė t'jetė asht shenj e pėrparimit dhe pasqyrim i gjendjes sonė shpirtnore. Ti lusim, engjujtė do t'na ndihmojnė qė me lehtėsi ti lshojmė t'vetrat e ti qelim dyertė pėr ndryshime.

  HESHTJA

  Heshtja noj herė flet ma shumė se fjalėt. Kur i themi t'gjitha pėr nji situatė nė tė cilėn ndodhemi, ēdo fjalė tjetėr asht e tepėrtė. T'mos prokupohemi me mendime ti lamė ngjarjet qė t'shpalosen nė dukje me metveten e tyne. N'gjithsi gjithēka asht nė ekulilibėr tė pėrsosun kurse me fjalė herė-herė vetėm krijojmė konfuzion. Ti lamė engjujtė t'na udhėheqin, tua dorzojmė atyne t'gjithė frikėn me plot besim. Shumė ma mirė kemi mej ndėgjue derisa heshtim.

  VENDIMI

  Shpesh herė i lejojmė tjerėt t'vendosin n'vend t'nesh. U lejojmė ngjarjet dhe situatat qė ne duhet mej zgjedhė vet. Kėshtu fshihemi mbas tyne, ma vonė kėrkojmė arsyetime dhe fajsojmė tė tjerėt. Dhe sillemi rreth e rrotull sikur qeni mbas bishtit tij. Shumė ma mirė e shumė ma lehtė kishte me qenė me vendosmėni ti nxjerrim n'sipėrfaqe t'gjitha ato qė na i flet zemra. Engjujtė janė aty, ata na pėrshpėrisin pėrmes zemrės, ne duhet vetėm mej ndėgjue.

  BUKURIA

  Sa ma shumė t'shofim bukuri rreth nesh, shumė ma tepėr e gjejmė ate nė mbrendinė tonė. Sa ma i bukur t'jetė shpirti njeriut aq ma lehtė e shofim magjinė e bukurisė qė na rrethon. T'lejojmė qė kjo ditė t'ēfaqet me gjithė shkėlqimin e saj. Bukuria asht n'zogj, n'lule, n'diell, por bukuria ma e madhe asht mbrenda nesh. Bukuria e shpirtit reflektohet nė ftyrėn tonė dhe nė lėvizjet e trupit tonė dhe as vet s'e marrim me mendė se sa jemi t'bukur.

  LOTĖT

  Me lotė e lehtėsojmė trupin dhe shpirtin. Ata qė s'mujnė me kja, n'vehte mbajnė vuajtje t'madhe sepse nuk i lejojnė tu dalin-rrjedhin lotėt. Nė kohėn kur na vjerren nė sy lotėt s'duhet ti pėrbijmė. Pėrmes lotėve dalin pamje tė cilat neve na pengojnė si, torturat, ankthet dhe shēetsimi tuj nxjerrė t'gjitha pėrmes lotėve, shikimi bahet i kjartė e zemra na lehtėsohet. Engjujtė na pėrcjellin dhe presin ti thrrasim nė ndihmė, ata janė pranė nesh gjithmonė kur na duhen.

  FITORJA

  Ēdo shkallė (hap) e re nė jetėn tonė asht fitore. Ēdo ditė e re na jep mundėsinė me kapėrcye disa modele t'vjetra t'sjelljes apo t'menduemit, ta lamė dritėn me hy n'jetėn tonė. T'kujtojmė se ka disa qinda mnyra dhe mundsi me ndryshue ate me t'cilėn s'jemi t'knaqun. Asnjiherė s'jemi vetun n'at rrugė, engjujtė gjithmonė janė me ne dhe presin qė tu kėrkojmė ndihmė.

  DASHNIA

  Dashnia do me thanė t'jeni t'vetdijshėm qė ēdo moment i kaluem me vehtėn apo me tjerė n'gjitha ato momente ofroje t'vėrteten tande. Vetėm atėherė japim dashni. Dashnia gjithmonė asht e pranishme dhe e vetmja mnyrė ta ndjejmė dashninė asht, me qenė edhe ne t'pranishėm.

  LUTJA

  S'duhet me harrue, tė lutemi edhe kur jemi mirė. Pėrmes lutjeve falnderojmė pėr egzistencėn, i falnderojmė dashnisė sė Zotit, udhėheqsve tonė dhe engjujve qė janė gjithmonė rreth nesh. Ēdo gja qė na sjell dita shumė ma lehtė e pėrballojmė pėrmes lutjeve. T'gjitha problemet bahen t'thjeshta kur i ndajmė ose i lamė ndokujtė ndokujtė qė di mej zgjedhė ma mirė se na. Dhe kur e kemi mirė, pėrmes lutjes ndihemi edhe ma bukur edhe ma lehtė.

  PUSHIMI

  Herė-herė asht e nevojshme t'marrim pushim jo pėr me u ēlodhė, por pėr me pa (shikjue) ma mirė. Ritmi punės padukshėm na futet n'jetė dhe na shndrron n'robot. Pėr shkak t'pėrsėritjes t'njejtave veprime humbim aftsinė mej pa ato gjana t'vlefshme pėr jetėn tonė. T'ndalemi ta shikojmė botėn rreth nesh, t'vrejmė ēdo detal, ēdo fjalė t'thanun. Engjujtė udhėheqsė do t'na tregojnė rrugėn dhe pamjet tė cilat shumė gjatė s'i kemi pa.
Working...
X