Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Nga njeri i Zotit te Barcelona, ky ėshtė Orelesi

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Nga njeri i Zotit te Barcelona, ky ėshtė Orelesi


  Shpėrthyes, i shpejtė nė krahun e majtė. Ky ėshtė Nuredin Orelesi lojtari nigerian i Skėnderbeut. I ardhur nė Shqipėri pėr tė luajtur me Dinamon, lojtari ėshtė njė nga shtyllat kryesore kėto vitet e fundit pėr skuadrėn kampione tė Korēės. Gjithsesi paraqitja e tij nuk ka kaluar pa u parė nga disa skuadra tė tjera nė Europė. Orelesi ka lindur nė Lagos 22 vite mė parė dhe ka luajtur pėr ECO FC. Dinamo e mori pas njė turneu nė Egjipt dhe e solli nė Shqipėri. Sot ai ėshtė njė nga lojtarėt mė tė respektuar tė Kategorisė Superiore me disa tituj kampionė nė xhep.


  Pėr mediet lokale nigeriane, ai rrėfen faktin sesi po ja kalon nė Shqipėri dhe cili ėshtė qėllimi i tij. “Zakonisht ēdo lojtar kopjon njė model. Unė kam qėllim tė shkoj nė njė kampionat tjetėr. Kėtu jam mirė. Futbolli ėshtė i mirėorganizuar ndonėse Shqipėria ėshtė njė vend i vogėl. Veē futbollit ia kaloj mirė me familjen time. Nė Shqipėria mbėrrita rastėsisht. Por gjithmonė duhet t’ia nisėsh nga fillimi. Kur erdha thashė qė ky ėshtė shansi pėr tė provuar veten dhe ndihmuar klubin. Tifozėt mė mbėshtetėn shumė. Kam pasur mundėsinė qė tė luaj nė tė gjithė ligat e mundshme, madje edhe nė “Champions”. Jam i lumtur qė kam nisur karrierėn time kėtu.

  Sigurisht nuk ėshtė “Premiership”, “La Liga”, “Bundesliga”, “Dutch league”, “French League” dhe ndoshta ndonjė nuk e kupton, por trajneri i Kombėtares mund tė mė ndjekė dhe tė verifikojė lojėn dhe punėn time. Ėshtė e lehtė. Besoj nė Zot pėr ēdo gjė. Kam luajtur nė mėnyrė tė rregullt dhe si unė e klubi kemi pėrfituar sė bashku. Edhe pse ndokush mund tė thotė qė pėrse luan nė kėto kampionate u pėrgjigjem se tani i kam dyert e hapura. Nuk kam asnjė peng pėr zgjedhjet qė kam bėrė deri tani nė karrierėn time si futbollist. Vitin e fundit fitova edhe titullin kampion. Ishte e mrekullueshme. Ishim tė tretėt dhe nė fund tė parėt. Njė plus pėr karrierėn”, shprehet Orelesi. Futbollisti i korēarėve flet edhe pėr veten dhe sesi e gjen energji nė qė gjithmonė tė jetė i freskėt nė fushėn e lojės nė ēdo moment. Pėr tė i rėndėsishėm ėshtė Zoti qė e ka ndihmuar jo pak nė karrierėn sportive.


  “Kam luajtur gjithmonė nė maksimum nė kėtė vend pėr tė bėrė emėr. E di qė kampionati ėshtė poshtė nė Europė, por e pėrsėris. Kam dhėnė gjithēka. Jam i bindur se ndeshjet qė kam luajtur do tė mė ēojnė nė majė. Klubet e rėndėsishme mund tė mė afrojnė nėse unė luaj mirė. Gjithēka ia kam lėnė nė duar Zotit. Ai e di mė tė mirėn dhe pėr kėtė nuk hezitoj tė bėj hapin e madh. Nė Kombėtare kam akoma kohė qė tė tregoj veten dhe do tė jem me “Super Eagles”(kombėtaren e Nigerisė), sapo tė kaloj nė njė skuadėr mė tė njohur. Sa pėr tė ardhmen mund tė them vetėm se kam shanse tė mėdha. Nė fund tė sezonit mund tė kaloj nė njė kampionat tjetėr, ndonėse asgjė nuk ėshtė mbyllur. Oferta kam pasur pa fund.

  Skuadra nga Holanda, Rusia, Turqia Franca mė kanė kėrkuar. Sezonin qė shkoi njė skuadėr holandeze mė donte me ēdo kusht, por nė fund nuk arritėn marrėveshjen me klubin tim dhe gjithēka u mbyll. Nė fund dua tė zbuloj diēka. Jam tifoz i Barcelonės dhe me ta rritem ēdo ditė. Ėndrra ime tė luaj me katalanasit”, ka mbyllur njė nga lojtarėt mė tė rėndėsishėm tė Skėnderbeut, Nuredin Orelesi.


  Olsi Avdiaj
Working...
X