Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Nėpėr visaret turistike tė Mirditės

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Nėpėr visaret turistike tė Mirditės

  Njė pėrmbledhje mjaft e vėmendshme qė Pallati i Kulturės na shfaq me kėto video.

  Nėpėr visaret turistike tė Mirditės (pjesa e parė)


  Nėpėr visaret turistike tė Mirditės (pjesa e dytė)


  I falenderojmė pėr punėn e tyre.
  Ngadale Beg, se ka hendek.

 • #2
  E shikova kėt dokumentar dhe i falnderoj ata qė e kanė ba. Ajo qė m'bani pėrshtypje ma shumė ishin fjalėt, pėrafėrsisht kėshtu: N'Mirditė s'ka nevojė tė ndertohen hotele shumė katshe, por kullat qė janė, tė riparohen e tė kthehen n'hotele. Ky asht nji mendim gjenial. Bile unė kisha me shtue edhe ate qė ato kulla ta ruajnė edhe mbrendsinė ashtu si kanė qenė. Mandej edhe rregullimi i ambijenteve ēlodhėse, restoranti, dhomat e fjetjes edhe banjot me t'gjithė inventarin tė rregullohen prej druni, hekuri, zingu e metale e materijale tjera qė gjinden n'Mirditė.

  Tjetėr qė aq shumė m'ka ba pėrshtypje ishinė KULLAT E KAPIDANIT.

  Nė qoftė se Mirdita dėshiron me u ba vend turistik, pėr FAMILJEN PRINCĖRORE TĖ GJOMARKAJVE, ABACINĖ E MIRDITĖS, STEMĖN E ARBNIT (MIRDITĖS) dhe SIMBOLIN E DYMBĖDHJETĖ BAJRAQEVE duhet shkrue gjanė e gjatė dhe tė flitet nė ēdo vend.

  Nuk kanė mujtė me egzistue familja e GJOMARKAJVE pa Mirditėn dhe as emni i Mirditės s'mundet as me figurue askund pa familjen e GJOMARKAJVE. Kėte duhet me e dijtė edhe fetari, edhe "ateisti" edhe "tradhtari" edhe "komunisti" edhe socialisti xxxxxxxxxxxxcensurė e t'gjitha partive e ngjyrimeve tjera partiake e t'gjithė ata qė e quajnė vehtėn MIRDITORĖ.

  Ajo qė s'mka pėlqye fare asht sofra e shkamitė. Kėte mendoj se s'mundeni me e ndeshė as tek asirėt, kaldejtė e ndoshta as edhe tek armenėt si popuj t'krishtenė APOSOLIKĖ qė jetojnė n'thellsitė e Azisė.

  Mirdita e krishtenė europiane duhet t'ketė TRYEZĖN e shtrueme me: Pjata uvalle (prej dheut qė mirditori asht mjeshtėr pėr mej prodhue) tė mbushuna me proshutė, djathė, djathė dhie, voj ullini, ullij kokėrr, venė, raki, likere,dhe t'gjitha ato t'mira qė i ka falė Zoti asaj toke t'paktė tė Mirditės.

  Mirditorėt duhet t'msojnė shumė prej shkodranėve e vendeve pėr rreth tyne qė kanė ba nji pėrparim t'dukshėm nė kėt drejtim.

  Buking com.

  Asht agjensioni turistik tash pėr tash ma i forti n'botė. Qarkullimin vjetorė e mbrrijnė deri n'60 miliardė euro.

  Pėrfaqsuesi i buking com. pėr Shqipni, Mal t'Zi dhe nji pjesė t'Bosnjes e Hercegovinės asht DANIELL KOLĖNDREKAJ. Nji djal prej Zymit Hasit qė vet Zoti i ka dhurue t'gjitha vetitė ma t'nalta t'vlerave njerzore.

  Prej t'gjithė atij dokumentari, ēka mundemi mej dhanė Danjellit qė Mirditėn ta fus n'hartėn turistike tė bukingut. Sigurisht, jo autostradėn qė n'ket dokumentar theksohet ma s'shumti.

  Bukingut, duhet me ia dhanė KRISHTENIZMIN e Mirditės i cili mungon krejtsisht n'dokumentar. Krishtenizmin mirditori nuk duhet me e pas vetėm n'kangė, gurė e grubuj tullash, por n'zemėr, n'mendje, n'sjellje dhe n'gjithė kulturėn e tij mia vjeqare. Pra duhet ti tregohen botės, NATA E BUZMIT, bekimi i bukės, festimi Kshnelleve, e Diella e Luleve, festimi i Pashkėve, dhe i festave t'jera lokale t'shoqnueme me proqesione me kollonėn e besimtarėve t'veshun n'tesha mirditore tuj mbajtė nė duarė flamujtė: Komtarė, T'Mirditės, t'bajraqeve e t'famullive.

  Me ato "rrugė" qė ka Mirdita sot, pėr mendimin tim, botės turistike duhet ti paraqitet me noj lloj ēiklizmi, motorrizmi e sporte tė tjera tė tilla si kto.

  Nė qoftė se UJI SELITĖS ka vlerė shėruese. Atėherė duhet t'bombardohet shtypi shqiptarė, por edhe ai i huaj me gjithfar tregimesh e dėshmishė shėrimi. Le t'jenė ato mbi 80% rrena. S'ka randsi. Duhet tė shkruhet e tė flitet se: Ky, ai e filani e fisteku u shėruen prej atij uji t'mrekullueshėm. Kryesore asht qė tregimi tė ndėrtohet dhe tė shpėrndahet nėpėr mediume. Mrekullitė e shėrimit fillojnė me ndodhė mbas tregimeve.

  Gurra e Domgjonit duhet ti paraqitet botės turistike si vepėr unikale e pa pėrsėritshme nė asnji vend tjetėr tė Ballkanit. Edhe pėr kėt Gurrė, duhet tė ndertohen lexhenda e tregime tė ndryshme e t'bombardohet me to shtypi. N'tnjetėn mnyrė duhet shkrue edhe pėr vende tjera si kto qė unė i njof shumė pak apo s'i njof fare. Pra, TREGIME, TREGIME, TREGIME dhe sa ma shumė tregime. Dhe t'gjithė tė angazhohen nė promovimin e Mirditės si vend turistik.

  E kam pas thanė edhe nė nji vend tjetėr se pėr zhvillimin e turizmit duhet egzistojnė tri kushte kryesore:

  PASTĖRTIA
  PASTĖRTIA
  PASTĖRTIA

  Kjo tė jetė, n'mendje, n'shpi, n'rrugė, n'trotuar, por edhe n'fushė, mal, prrue, lumė, bjeshkė e n'tė gjitha vendet tjera tė Mirditės. Mirdita ta ketė pastėrtinė si amblemė tė vehtėn dhe me ate tė njifet e tė krenohet para botės. Kėte mund ta arrijė Mirdita n'ēdo cep tė vetin dhe asnji mirditor nuk mundet me thanė s'kemi mjete finaciare. Sejcili prind, ta msojė fmijnė e vet qė ta mbajnė vendin pastėr e t'mos hudhin as edhe ma t'voglin send n'tokė e n'qoftė se e shofin noj mbeturinė n'tokė ta marrin e ta hjedhin nėpėr vendet ku duhet t'jenė.

  Kam qenė nji herė nė nji qytet t'Vojvodinės dhe aq shumė m'ka pas ba pėrshtypje kultura e atyne qytetarėve. Pjesa e gjelbėrtė qė vinte pėrskaj dyerve t'shtėpive ishte e mbjellun me lloj-lloj perimesh n'dy anėt e rrugės. Ndalova e pyeta nji qytetar e ai m'tha. T'gjitha i mbjellin banorėt qė ajo pjesė toke u bje pėrpara dyerve t'shpijs tyne. Kėt gja ma s'e kam pa t'pėrsėritun nė asnji qytet e vend tjetėr qė kam qenė.
  Last edited by Miri; 01-04-2015, 13:31. Reason: censurim i disa fjalėve ofenduese

  Comment


  • #3
   Sikur pjesa e tretė ka pasur ca probleme nė publikimin nė internet tani sapo kanė publikuar pa probleme videon e plote. Pra Pjesa e parė, pjesa e dytė dhe pjesa e tretė nė njė video tė vetme.
   Shikim tė kėndshėm.

   Ngadale Beg, se ka hendek.

   Comment

   Working...
   X