Announcement

Mbyll
No announcement yet.

E lezha tha per conin

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • E lezha tha per conin  E LEZHA THA PER CONIN

  Carpe Diem (Zotėroje kohėn) - Horaci…
  Koha e Culajt kėrkon energji pėr ta vėnė nė lėvizje si mendim dhe frymėzim poetik
  Pėr poetin koha ėshtė amshim,
  Nė poezinė e tij njeriu nuk vdes, por shpirtėzohet nė fjalė,
  Marrėdhėnia e poetit me Krijuesin synon ta transformojė kohėn e njeriut.
  Dy kohė” tė Vilson Culajt nuk ėshtė ngutje pėr tė shijuar unshėm tė mirat tokėsore.
  Duke mbetur poeti ndryshe, medidativ, filozofik, metafizik dhe metaforik, i fjalėve tė kursyer
  Dy kohė” ėshtė njė arritje e re pėr autorin dhe poezinė shqipe qė shkruhet nė Kosovė e mė gjėr
  M’u pėrforcua kjo bindje kur shfletova etshėm librin poetik, “ Dy Kohė” tė Vilson Culajt.
  Poezia e Vilson Culajt ėshtė me densitet tė lartė mendimi.
  Ai…V… ėshtė i kudogjendshėm dhe i kudokohshėm, se ka ditur ta zbulojė, ta besojė, ta ndjekė dhe ta strehojė pėrgjithmonė Zotin nė qenien e vet.
  Jo vetem unė kam ēelesat e thesarit poetik te Vilsonit
  Jane te rralle njerezit e vargut me nje vetedije kaq te thelle per kolektivitetin
  Nuk kam gjetur goditje e dajak me te mire sesa vargjet eVilsonit n ekete rrafsh , pra per harruesit e e kaluares sone kombetare
  Culaj eshte product I nje tradite mbareshqiptare
  Nuk kam lexuar asnje liber poetik qe rrok kaq gjeresisht dhe te trajtoj kaq skajshem kohen si aks artistic
  Libri tashme eshte ndertuar sin je godine e bukur misteriaoze
  Beatriēja e poetit Culaj fillon te Beatriēia e Dantes te permbyllura m evargje Eseniniane
  Poezia ,, Bisede me Kleopatren ‘’ mund ta quajm poezi namė – mrekulli
  Poezia ,, Loti I Tamares’’ ngjane me poezine e Fishtes ,, Nje Lule Vjeshte’’’
  Ai eshte aty afer Fishtes me vlera tha dikush tjeter
  E disa rrotulluan syte nga xhelozia, dikush u buzeqesh nga gezimi
  O sa pak miq ka njeriu kur e therret lavdija
  Vilsoni eshte ne kerkim te perhershem e essences se dashurise…
  E cka nuk thane tjeter ne ate dite gezimi
  CONI THA PER LEZHEN :
  ,, Ky eshte pagezimi im kulturor’’ Coni…
  Coni do te thote per LEZHEN e njerezit e saj
  ,, NE PO NDAHEMI POR MBETET DASHURIA, KUJTESA E MIRE, DHE RESPEKTI I PERJETSHEM PER JU’’

  12. 04.2014 Lezhė
  Attached Files

 • #2
  Sikur te besh edhe nje parathenie se per ēka behet fjale, kush jane personat ne foto dhe ēfare po bejne? Do te ishte akoma me informuese per lexuesit.
  Ngadale Beg, se ka hendek.

  Comment


  • #3
   Ishte promovim libri ne Lezhe "Dy Kohe" nga Vilson Culaj ne Bibloteken "At Gjergj Fishta" Lezhe ne kembe Aleksander Gjokaj,krahas tij autori Vilson Culaj,pastaj krahas autorit Dekani i Fakultetit Juridik te "Haxhi Zekes" Peje Dr.Sc.Kolė Krasniqi ,pastaj Albert Gjokaj dhe Prof.Pjeter Marku ishte nje promovim i shkelqyeshem ne muajin prill 2014 ,suksese

   Comment


   • #4
    Pėrshėndetje z Lek.
    Pas njė verifikimi, kemi arritur ne konkluzionin qė jeni i po njėjti anėtar qė ka filluar temėn.
    Ėshtė e ndaluar kategorikisht pėrdorimi i llogarive tė shumta nga po i njėjti person.
    Lutemi tė na tregoni se cila llogari u intereson, nė mėnyrė qė tė shkrijmė tė dy llogaritė, nė njė tė vetme.
    Nėse keni pasur pengesė me qasjen ne faqe, duhet tė na kontaktoni dhe jo te regjistroheni sėrish.

    Nė rast se nuk do tė ktheni pėrgjigje nė 3 ditėt e ardhshme, llogaritė do tė bashkohen automatikisht, duke mbajtur atė tė parėn si kryesore.

    Pėr ēdo paqartėsi mos hezitoni tė na kontaktoni.
    Ngadale Beg, se ka hendek.

    Comment


    • #5
     Mund ta shkrijni ne nje llogari pa merak,pershendetje

     Comment


     • #6
      Llogarite jane bashkuar.
      Ne rast veshtiresie ose pengese na kontaktoni, jemi ne dispozicion.
      Ju informojme qe me ane te panelit mund te ndryshoni te dhenat e profilit, Psudonimin - passwordin - emailin etj etj.

      Ju falenderojme dhe kerkojme ndjese per faktin.
      Ngadale Beg, se ka hendek.

      Comment


      • #7
       Falemnderit suksese .....

       Comment

       Working...
       X