Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Disa t'vėrteta mbi Jezusin

Mbyll
X
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • Disa t'vėrteta mbi Jezusin

  Shkrimet egjiptiane, mbi 1.200 vjet tė vjetra, jo vetėm qė zbulojnė detale t'reja rreth kryqzimit tė Jezusit, por edhe disa gjana interesante rreth Darkės sė Mbramė. Njena prej detaleve ma interesante e ma e re sigurisht asht edhe ajo pjesė ku flitet se si Jezusi mund tė ndryshonte formėn e jashtme.

  Sipas ktyne t'dhanave, Juda e puthi Jezusin, me qėllim identifikimi.

  Ēifutėt i thonė Judės: Si mundemi me e arrestue Jesusin kur Ai ndrron nji mori formash. Noj herė bahet i zi, noj herė i bardhė, noj herė i kuq, noj herė ngjyrė gruni. Noj herė duket edhe i ri e herė-herė edhe plak. Thuhet nė tekst.

  Nė tekst thuet se Darkėn e Mbrame Jezusi e kaloi i shoqnuem me xhelatin, Ponci Pilatin, i cili i propozoi qė n'ved t'Jezusit, n'kryq ta vente djalin e tij (Ponci Pilatit) , por Jezusi nuk pranoi.

  Kto informacione u ēfaqėn pėr herė t'parė nė librin ma t'ri t'profesorit historisė sė krishtenė, Roelof van den Broek, prej Universitetit tė Utrechtu-sė.

  Gjithmonė simbas tekstit asht interesant tė pėrmendim, shndrrimin e ujit nė venė, ecjen mbi uji dhe ndrrimin e formės, por edhe aftsinė e Jezusit pėr me qenė i padukshėm.

  Simbas Van Den Broek, teksti asht zbulue qė prej vitit 1910, por shumė kohė ka qenė pronė e nji t'pasuni me emnin JP Morgan.
Working...
X