Announcement

Mbyll
No announcement yet.

Portali

Mbyll

Mirdita, tradita mirditore, rrethi mirdite kulture kanuni dhe mirdita turistike albania

 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
There are no articles in this category.
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts
Please log in to your account to view your subscribed posts.

Latest Articles

Mbyll

 • Prejardhja e shqiptarėve
  Miri
  Prejardhja e shqiptarėve sipas amerikanit George Fred Williams


  George Fred Williams mė 1914 ka shkruajtur: “Po tė kthehemi nė parahistori, para se rapsodėt homerikė t’u kėndonin hyjnive dhe heronjėve mitologjikė, para se tė shkruhej gjuha greke, jetonte njė popull i njohur me emrin Pellazg…

  Shqiptarėt janė tė vetmit qė kanė ardhur deri mė sot nga kjo racė e fuqishme parahistorike. Vetėm vitet e fundit ėshtė pėrcaktuar se Pellazgėt kanė qenė Ilirėt e lashtė… Kėta...
  02-12-2017, 12:08
 • Profili plani operacional i zhvillimit vendor
  Miri


  Per transparencė, po publikojmė profilin e planit operacional tė zhvillimit vendor, ku falė njė pune tė madhe administratat zyrtare kanė arritur ta pėrfundojnė nė mars 2016. Eshtė mirė qė cdo banorė tė informohet rreth kėtij plani dhe tė konsultojė pikat e ndryshme qė e pėrbėjnė. Mė poshtė po citoj Hyrjen dhe parathėnien e dokumentit original.
  Nė fund tė artikullit mund ta shkarkoni nėpėrmjet lidhjes se burimit origjinal ose lidhjes direkte tė mirdita.com

  al.undp.org

  Shkarko profilin...
  13-12-2016, 13:09
 • Profile te komunave ne Mirdite
  Miri
  ...
  24-11-2016, 22:28
 • Si u pushkatuan 77 mirditorė nga brigada e 6-tė partizane
  Munella


  ''Mundėsuar pėr portalin e Mirditės nga Munella''
  (mbresa ēasti qė trondisin nga libri mė i ri i Novruz Shehu, Jeta nė Skanėr) Nė ēdo 25 korrik, nė fshatin Dukaj tė Tepelenės, bėhet festė e madhe. Festohet pushkatimi i 183 mirditorėve nga brigada e gjashtė partizane e Ushtrisė Nacionalēlirimtare. 77 mirditorė, xhandarė tė batalionit “Vermoshi” tė dėrguar nė Jug tė vendit pėr rregull e qetėsi, nga Ministria e Brendėshme e kohės, u pushkatuan pas luftimeve, pas betejės qė thuhej se ishte bėrė natėn e 24 deri nė agimin e 25 korrikut 1944. U pushkatuan pas betejes 77 robėr mirditorė. 40 prej tyre u pushkatuan pasi u ēveshėn lakuriq, pasi i pushkatuan i mbuluan ...
  21-01-2015, 18:31
 • Gurra e Domgjonit
  Munella
  Gurra e Domgjonit asht nji burim jete pėr katundin e Domgjonit. Pėr nga kultua, ajo asht nji monument kulture i klasit t’parė qė duhet t’jetė nėn mbrojtjen e monumenteve tė kulturės kurse nė aspektin ekonomik. Ajo asht nji perlė turistike jo vetėm pėr Domgjonin, por pėr tan Mirditėn dhe si e tillė duhet tė gjindet nė tė gjitha axhendendat turistike tė Shqinisė madje edhe tė Ballkanit sepse siē dėshmon profesori Fran Paluca, nji vepėr e tillė asht pėrseritė vetėm edhe nė nji vend tė Spanjes n’gjithė kontinentin europianė. Ju do t’mendoni se gurra asht nji burim i thjeshtė uji qė del prej toke si ēdo burime tjera qė gjinden me dhjetra e e qindra n’gjithė Shqipninė. Atėherė, pse duhet t’jetė aē int...
  25-06-2014, 19:06
 • Komunat e Mirdites
  Miri
  Mirdita si ēdo rreth tjeter eshte e perbere nga komuna dhe bashki. Ne mirdite jane 5 Komuna dhe 2 Bashki te cila jane:


  ...
  31-03-2014, 17:16
Working...
X